A fegyelmezett államháztartási gazdálkodás eredményei a mindennapokra is lefordíthatók, az emberek is érzékelik a pozitív változások eredményeit - mondta a helyettes államtitkár. Hozzáfűzte, hogy az eredményeket meg kell őrizni, mert a jövőben csak akkor lehet sikereket elérni, ha folytatódik a felelős gazdálkodás.
Banai Péter Benő elmondta: a jövő évi költségvetésből az látszik, hogy 2014-ben az alacsony hiány és a csökkenő adósság miatt 70-80, de kedvező kamatfolyamatok esetén akár 100 milliárd forinttal is csökkenhet az államadósság finanszírozási költsége.
A beinduló gazdasági növekedés és a fegyelmezett államháztartási gazdálkodás jelenti azt a forrást, amelyből 2014-ben 270 ezer család juthat plusz jövedelemhez a családi adókedvezmény kiterjesztésével - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Úgy vélte, az eredmények megőrzéséhez az alaptörvény is kereteket ad, hiszen úgy rendelkezik, hogy a mindenkori kormánynak olyan költségvetést kell készítenie és végrehajtania, amely az államadósság csökkenését eredményezi, s ezt a felelős gazdálkodást addig kell folytatni, amíg az államadósság nem csökken a bruttó hazai termék (GDP) 50 százalékára.
Banai Péter Benő a 3 százalék alatti hiánnyal kapcsolatban kiemelte, hogy nemcsak egy-egy év alacsony deficitjéről beszélhetünk, "hanem reményeink szerint 2014 immár a negyedik év lesz, amikor 3 százalék alatt lesz a magyar államháztartási hiány", ez pedig nemzetközi kitekintésben is figyelemre méltó teljesítmény.
Kifejtette, hogy az Európai Unió 17 tagállama ellen folyik túlzottdeficit-eljárás, vagyis a tagállamok többségében 3 százalék feletti a hiány, míg Magyarország 9 év után ki tudott lépni ebből az eljárásból. Ennek külön jelentőséget ad a helyettes államtitkár szerint, hogy Magyarország a gazdasági válság kiteljesedése után tudta ezt megtenni. Banai Péter Benő emlékeztetett arra, hogy az Eurostat adatai szerint a válság előtt az unió tagállamainak többsége 3 százalék alatt tudta tartani a hiányt és csak 4 ország ellen - köztük Magyarország - ellen folyt túlzottdeficit-eljárás; ez a szám emelkedett 17-re.
Kiemelte, hogy a magyar gazdaság számaiból nem a hiányra vonatkozó az egyetlen kedvező adat, a gazdasági növekedés legutóbbi adatai is azt mutatják, hogy itt is sikerült az EU országainál jobb teljesítményt nyújtani, az infláció történelmi mélyponton van, a folyó fizetési mérleg jelentős aktívumot mutat.
Az inflációval kapcsolatban elmondta, hogy az a 70-es évek elején volt hasonlóan alacsony szinten. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországgal ellentétben több ország az inflációt pörgetésével és az árak növekedésén keresztül a fogyasztási jellegű adóbevételekkel próbálta meg rendbe tenni az államháztartást.
MTI