Tavaly jelentősebb privatizáció nem történt Horvátországban, 2010-ben a horvát hajógyárak - máig nem lezárt - privatizációjára került sor, és az idén le kellene zárulnia a Dalmacijavino boripari vállalkozás magánosításának is.
A most bejelentett lépés szerint két nagyvállalat kerülhet magánkézbe, a CO biztosító, és a HPB bank. Slavko Linic pénzügyminiszter szerint mindez "nem menti meg a bevételi oldalt", de ki kell nyilvánítani, hogy a magánosítás eszköz az adósság és a deficit csökkentésére.
A Fitch Ratings a horvát EU-csatlakozásról összeállított tanulmányában a kockázatok között "jelentős aggodalomforrásként" emeli ki a közfinanszírozás állapotát. A hitelminősítő rámutat, hogy a GDP-arányos államadósság-ráta 2010 végén 42 százalék volt - az autópálya-építési alap adósságaival és a kormánygaranciákkal együtt elérte az 59 százalékot -, vagyis meredeken emelkedett a 2008 végén mért 29 százalékról.
A Fitch Ratings alapeseti forgatókönyve az, hogy a horvát államháztartási hiány 2012-től kezd csökkenni. Ezt az előrejelzést a cég arra a feltételezésre alapozza, hogy az idén elindul az államháztartási konszolidáció, 2014-re a költségvetés egyensúlyba kerül, 2015-ben pedig kis többlettel zárul. Ehhez a forgatókönyvhöz azonban a Fitch londoni elemzői 2011-2015 között évi átlagban 2,5 százalékos gazdasági növekedést, 3 százalékos inflációt és jórészt stabil kuna-euró árfolyamot feltételeznek.
Az elemzés kiemeli ugyanakkor, hogy a 2010-zel zárult öt év során a horvát gazdaság éves átlagban csupán 1 százalékos növekedést produkált, 2009-ben 6 százalékkal, tavaly további 1,2 százalékkal esett vissza a GDP. A horvát hazai össztermék (GDP) 0,7 százalékkal nőtt a tavalyi harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. Ez volt az második egymást követő növekedést jelző negyedév, de a bővülés szerényebb volt, mint a második negyedévben, amikor még 0,8 százalékos emelkedést jegyeztek fel. A tavalyi első negyedévben a GDP még 0,8 százalékkal zsugorodott.
MTI