2p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt héten közzétett konvergenciaprogram alapján hiába a jobban teljesítő gazdaság, a költségvetési szigor nem enged több forrást a mostaninál több utazási kedvezményre.

"A szociálpolitikai menetdíj támogatás összege nem változik"

- olvasható a múlt héten benyújtott konvergenciaprogram jövő évi költségvetésre vonatkozó részében. Ez a rövidke mondat arra enged következtetni, hogy hiába számol a kormány jövőre 2,5 százalékos GDP-növekedéssel és 1,6 százalékos inflációval, a költségvetés eme sorát még csak ezeknek megfelelő mértékkel sem módosítja annak érdekében, hogy a reálszintű csökkenést megakadályozza.

Tehát az idei 104 milliárd forinttal megegyező nagyságú forrást biztosítana a kormány a szociálpolitikai menetdíj támogatásokra,

ez a keretösszeg a 2014-es költségvetésben rögzített összeggel is azonos. Vagyis 2016 már a második olyan év lenne, amikor nem emelik a támogatás mértékét. Legutóbb ezen az előirányzaton 2014-ben történt emelés, a 2013-as 94,8 milliárdról a ma is érvényes 104 milliárdra.

A gyakorlatban nagy kérdés, hogy a harmadik éve változatlan nagyságú támogatási összeg milyen módon hat az utazási kedvezményekre. Három alternatíva lehetséges:

  • kisebb lesz a támogatotti kör, aki jogosult kedvezményes utazás igénybevételére - így ugyanazon az összegen kevesebben osztoznak, nem lesz szükség áremelésre
  • nem lesz áremelés, az inflációból fakadó veszteséget a társaság "nyeli le". 

A konvergenciaprogram szerint a menetdíj támogatások mellett:

  • Továbbra is biztosítják jövőre a nyugdíjak reálértékét, vagyis a várt - és a költségvetés tervezésekor használt - inflációval emelik. Ez 1,6 százalék a dokumentum szerint.
  • A lakáscélú kamattámogatások a hozamok változása és a kifutó hitelek miatti állománycsökkenés mérsékli.
  • A pénzbeli társadalmi juttatások lényegében stagnálhatnak.
  • A természetbeni társadalmi juttatások mintegy 2 százalékkal emelkedhetnek 2015-höz képest, ami reálszintű növekedést feltétez.
  • A családi és szociális támogatásokat továbbra is alapvetően az igénybevevők számának alakulása determinálja.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!