Az elmúlt egy évben ugyanis tovább csökkent a bankszektor hitelállománya: több, mint 500 milliárd forinttal - annak ellenére, hogy az MNB több, mint 750 milliárdot pumpált bele kedvezményes nulla kamatozású hitele révén a bankrendszerbe. Sőt, nem csak a hitelek állománya csökkent, de tranzakciókat tekintve is folyik tovább a hitelvisszafizetés, ráadásul nem csak a háztartások, hanem az NHP által kifejezetten megcélzott vállalkozások által is.
Márpedig a jelenlegi tendenciákat figyelve, a tovább folytatódó hazai deleveraging mellett nem lesz meg a 3%-os növekedés, de még a 2% sem biztos. Ha az MNB növekedést akar - márpedig mint tudjuk akar, bármi áron - akkor újra kell töltenie az elefántölőt. De mit tehetnek egyáltalán?
Nyilvánvaló, hogy a kamatvágások erőltetése értelmetlen és kontraproduktív, gyakorlatilag mindegy, hogy 2,3 vagy 2,7% az alapkamat, ez nem fog változtatni a hitelkeresleten, és a már meglévő hitelek kondícióit sem nagyon változtatja meg, vagy ha igen akkor is csak kis mértékben és lassan. A kamatcsökkentés tehát meglehetősen hatástalan a jelenlegi helyzetben.
Mit tehetnek?
- kiterjeszthetik az NHP-t a lakásépítésekre is vagy egyéb ingatlantranzakciókra, ez bizonyára adna egy lökést
- lazíthatják az igénybevétel feltételeit: nem csak/főként új beruházásokra adva pénzt
Meredekebb megoldások is szóba jöhetnek, pl.:
- az MNB átvállalhatja a hitelek kockázatát/egy részét, még egyet lépve az egyszintű bankrendszer felé, ahol a kereskedelmi bankok csak afféle adminisztratív közvetítők
- a lakosságot is bevonják a megcélzott körbe
Egy bizonyos: a hitelundor folytatódása mellett gyenge marad a növekedés. Ha Matolcsy magasabb növekedést akar, akkor új, unortodox ötletekkel kell előállnia. Nehéz elképzelni, hogy ezek közül bármelyik erősítené a forintot...