4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A harmadik negyedév végén a GDP 82 százaléka volt az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága - derül ki a szerdán közölt friss adatokból. Az adósság növekedése szinte teljes egészében a forint gyengülésének volt betudható, ráadásul szeptember vége óta még tovább gyengült a hazai fizetőeszköz. Mfor.hu-háttér.

A nyugdíjpénzek nélkül sehol nem lennénk

A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási képessége 2011 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 5,4 százalékát tette ki. A finanszírozási képesség pozitív egyenlege elsősorban a 2011 első negyedévében elszámolt, magánnyugdíj-pénztári kilépések miatti, a háztartások által az államháztartásnak nyújtott tőketranszfer következtében alakult ki. A tőketranszfer hatását figyelmen kívül hagyva az államháztartás nettó finanszírozási képessége a GDP -4,2 százaléka volt az elmúlt egy évben - olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán közölt adataiban.

A jegybank számításai szerint az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 82 százalékát érte el a negyedév végén. Az adósság harmadik negyedévi növekedéséhez, amely az éves GDP 5,9 százaléka volt, a forint árfolyamgyengüléséből származó átértékelődések és az új adósság nettó kibocsátását jelentő tranzakciók is számottevően hozzájárultak, körülbelül 65-35 százalékos arányban.

Az érdemes hozzátenni, hogy szeptember vége óta volt egy egymilliárd eurós kötvénylejáratunk, illetve a negyedik negyedévben az Európai Bizottságnak is ki kell fizetnünk kétmilliárd eurót. Ugyanakkor a szeptember végi 292-es euró középárfolyam még messze volt a jelenlegi 315 forintos szinttől. Vélhetően ez a két hatás a negyedik negyedévben nagyjából kioltja egymást: a törlesztés az adósság csökkenése irányába hat, ugyanakkor a devizahatás tovább növelheti hazánk adósságát. Ha a forint jelenlegi gyenge szintje tartósan fennmarad, akkor nem kizárt, hogy az év végén a jelenlegi 82 százaléknál is magasabb adósságrátával szembesülünk majd.

Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége 2011 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP -5,6 százalékát érte el. A háztartások által az államháztartásnak nyújtott, a magánnyugdíj-pénztári kilépések miatti tőketranszfert figyelmen kívül hagyva a háztartások nettó finanszírozási képessége az elmúlt egy évben a GDP 4 százaléka volt - olvasható az MNB adataiban.

Hogy szállt el ennyire az adósságunk?

Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága szeptember végén 22 929 milliárd forint volt, ez a harmadik negyedévben 1647 milliárdos növekedést mutatott - derül ki az MNB adataiból. Ehhez a növekedéshez körülbelül 65-35 százalékban járult hozzá a forint gyengülése (átértékelődés) és az új kibocsátások. Az államháztartás nettó tartozása (15 114 milliárd forint) a GDP 54,1 százalékát tette ki 2011 harmadik negyedévének végén.

2011 harmadik negyedévében a pénzügyi eszközök esetében a készpénz, a forint betétek és a tőzsdei részvények növekedése volt jelentős, ugyanakkor jelentősen csökkentek az egyéb követelések a magánnyugdíj-pénztári kilépésekkel kapcsolatos reálhozam kifizetések miatt. A kötelezettségek esetében a forinthitelek növekedése és a devizahiteleknek a forinthitelek növekedésénél nagyobb mértékű csökkenése volt jellemző, emellett jelentősen csökkentek az egyéb kötelezettségek.

A gyenge forinton hasalhatott el a kormány

Az államadósság-ráta emelkedése mellett a kormány folyamatosan az adósság elleni harcot és a jelentős államadósság-csökkentést kommunikálja. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) honlapján található adósságnyomás-mérő szerint például az idén februári 81,18 százalékról mostanra 76,1 százalékra csökkent a GDP-arányos adósságunk. 

A probléma csak az, hogy mindezt a kormány a tavaly év végi 278,75-ös euróárfolyammal kalkulálta, azóta viszont 13 százalékkal gyengült a forint a közös európai valutával szemben, ez pedig Magyarország devizaadósságában is meglátszik. 

Persze a kormány joggal teheti hozzá, hogy ha nem csökkentette volna az adósságot a magánnyugdíjpénztári vagyon felhasználásával, akkor most nem 82, hanem 86-88 százalékon állna a GDP-arányos adósságunk. 

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!