3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kiáltványban bírálta a német nyelvterület 172 neves közgazdásza az euróövezeti bankunió létrehozására vonatkozó intézkedéseket. A német kormány pénzügyminisztere pénteken felelőtlennek nevezte a tudósok lépését, más szakértők pedig populizmussal vádolták meg a kiáltvány aláíróit.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung honlapján megjelent kiáltvány szerint a június végi uniós csúcson meghozott döntés a bankunió kialakításáról azt jelenti, hogy "az euróövezeti bankok adósságának törlesztéséért az egész közösség felelős". Ez csak a befektetőknek, hitelezőknek használ, mert "az adófizetők, a nyugdíjasok és a takarékoskodó állampolgárok" lépnek a bankok helyére, ha azok nem tudják törleszteni tartozásukat - áll a "Kedves polgártársak" megszólítással kezdődő szövegben.

A polgárokat tiltakozásra felszólító kiáltvány aláírói hangsúlyozzák: az euróövezeti bankrendszer adósságállománya a háromszorosa az euróövezeti tagországok összesített államadósságának.

A brüsszeli csúcson hozott döntés igazságtalan és közgazdaságilag téves, hiszen csak a bankok hitelezői rendelkeznek elegendő forrással, és ők azok, akik "vállalták a befektetéssel járó kockázatot". A bankunió csak viszályt szít a szomszédok között és "nem menti meg az eurót és az európai gondolatot sem" - véli a tekintélyes ifo gazdaságkutató intézet vezetője, Hans-Werner Sinn és Walter Krämer, a dortmundi egyetem kutatója által szervezett mozgalom tagjai.

A tiltakozó tudósok kifejtették: a politikusok abban reménykednek, hogy egy közös bankfelügyeleti hatóság révén korlátozni lehet a közösségre háruló terheket, és meg lehet akadályozni, hogy visszaéljenek a rendszerrel, ez azonban "aligha sikerülhet, ameddig a válságba jutott államok vannak szerkezeti többségben az euróövezetben", mert újra és újra nyomást gyakorolnak a megfelelően gazdálkodó államokra, hogy lazítsanak a segítségért cserébe elvárt követelményeken.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter szerint a kiáltvány "felháborító, horrorisztikus" állításai zavart keltenek a közvéleményben, ami nem fér össze a tudósoktól elvárt felelősségteljes magatartással. A miniszter hangsúlyozta: a csúcson nem is a kollektív felelősségvállalásról döntöttek, hanem azt határozták el, hogy kiépítik az euróövezeti bankfelügyeleti hatóságot.

Számos gazdasági szakértő szerint a 172 közgazdász a populizmus útjára lépett. Például Bernd Rürup, a német kormány mellett működő független tanácsadó testület - az úgynevezett gazdasági bölcsek - korábbi elnöke kifejtette: a kiáltvány szerzői félelmet keltenek, és közhelyekkel dobálóznak felvilágosítás helyett.

Nem tárják fel a laikus közönség előtt például azt, hogy az euróövezet az amerikai állami bankmentő alap, a TARP modellje alapján próbálja kezelni a bankrendszer alultőkésítettségének problémáját, amely az államok eladósodottsága mellett a válság fő kiváltó oka volt. A TARP példája pedig azt mutatja, hogy a probléma a részvényesek és hitelezők bevonásával, és az adófizetők megterhelése nélkül is kezelhető - fejtette ki Bernd Rürup a Handelsblatt című német üzleti lap online kiadásában. Ugyanott a lap londoni tudósítója egy jegyzetben azt írta, hogy a kiáltványt aláíró közgazdászok Alexisz Ciprasz radikális baloldali görög népvezér "szintjére süllyedtek".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!