3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befektetőket és az elemzőket egyaránt elbizonytalanítja a jelenlegi makrogazdasági helyzet. Rövid távon azonban egyetértenek abban, hogy a spanyol gondok, a magas olajárak kivárásra késztetik a befektetőket.

Annak ellenére, hogy az első negyedévben a vártnál kedvezőbb mozgás volt a tőzsdén, a közvéleményt még mindig megosztja az euróövezet jövője - olvasható a CNBC egy cikkében. Roger Nightingale, az RDN Associates közgazdásza a lapnak tett nyilakozatában kijelentette: "az abszolút katasztrófa felé tartunk. Az egész olyan, mintha valaki egy törött lábra állva próbálna meg egy pattanást eltüntetni" - fejtette ki a véleményét a meghozott intézkedésekről, melyek részben segítenek az európai bankrendszeren, közben viszont az eurózóna idén recesszióba süllyed, a munkanélküliség pedig a közös valuta bevezetése óta a legmagasabb szintre került. "Az európai országok fele rossz tavalyi negyedik negyedévet tudhat maga mögött, a 2012 első három hónapja pedig még ennél is rosszabbnak tűnik. Elképeszt, hogy ennek ellenére mennyien beszélnek a fellendülésről".

Holger Schmieding, a Berenberg Bank vezető közgazdásza ennél pozitívabbnak látja a jövőt. Szerinte az európai kép meglehetősen egyszerű. "Ha az eurózóna ezen a kemény éven túl lesz, akkor kevesebb lesz a megszorítás, Olaszországban és Spanyolországban is kezdi majd meghozni a gyümölcsét a megszorító reform, így ott valószínűleg viszonylag jó teljesítményt regisztrálhatnak".  A szakember felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy ugyan a piac Görögországra és Spanyolországra helyezte a hangsúlyt, a valós kockázatot a régió második legnagyobb gazdasága, Franciaország rejti magában. Indoklása szerint egyedül itt van szükség "ébresztőre", minden más jelentős gazdaság ugyanis már tett lépéseket a jó irányba.

Rövidebb távon azonban miután az első negyedévben több éves csúcsokat értek el a piacok, a Spanyolországgal kapcsolatos aggályok, a magas olajárak, valamint a lassuló kínai gazdasági növekedés szemléletváltásra késztetheti a befektetőket. Ez pedig azt jelenti, hogy a második negyedévben lélegzetvételnyi szünethez jut a piac. Ezt erősítik a Barclays elemzői is, hiszen egyetértenek abban, hogy az erős rally után kiengedik a gőzt a piacok.

Bizonytalansági tényezőként említették a spanyol miniszterek múlt héten bevezetett új intézkedéseit a költségvetési megtakarítás értelmében, melyekkel kapcsolatban a befektetők még mindig várják a részleteket. "Az első kötvénypiaci reakciók azonban kedvezőnek tűnnek" - tették hozzá az elemzők.

Ugyanígy Kínából is vegyes jelek érkeznek, hiszen pozitív hír például az infláció csökkenése, ugyanakkor a gazdasági növekedés lassulása aggályokat ébreszt. Roger Nightingale szerint Irán egy másik kulcsfontosságú tényező a piac szempontjából. A közel-keleti helyzet ugyanis az olajárakat csúcsra viheti, miközben a gazdaságot ismét zuhanórepülésnek indíthatja.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!