Némileg tompítja az éves visszaesés mértéke által okozott sokkot, hogy az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított index "mindössze" 0,1 százalékos zsugorodást mutat az októberi 3,8 százalék után.
A brutális éves visszaesés azért különösen fájó, mert 2012-ben a kecskeméti Mercedes-gyár elindítása plusz kibocsátást jelentett a magyar iparnak, és ennek ellenére tudott ilyen mértékben visszaesni a termelés volumene. Vagyis a Mercedes-gyár által generált plusz kibocsátás nemcsak, hogy szőrén-szálán eltűnt, de a hatásánál lényegesen nagyobb mértékben esett vissza a többi ipari szereplő termelése.
Ekkora visszaesésre sem a magyar beszerezési menedzserindex (amelynek novemberi értéke ráadásul még pluszos is volt) sem a nemzetközi statisztikák alapján nem lehetett számítani.
Az tagadhatatlan, hogy a magyar ipar legfontosabb felvevőpiacain (leginkább a németen, amelynek importja éves szinten 3,7 százalékkal esett vissza novemberben) az őszi hónapok során visszaesés bontakozott ki, de ennek mértéke nem indokolna ilyen mértékű zuhanást a magyar iparban. Így nagy valószínűség szerint a belföldi szállítások volumene szakadhatott tovább novemberben. (A részletes adatokat január 16-án közli a KSH.)
Az ipar októberi és novemberi teljesítménye nem sok jót ígér a GDP negyedik negyedéves alakulásával kapcsolatban sem, melyről az előzetes adatok február közepén látnak majd napvilágot.
Suppan Gergely a Takarékbank elemzője az MTI-nek többek között azt is elmondta, hogy az igen gyenge hazai ipari termelés követi a régiós trendet, mivel a cseh ipari termelés munkanaphatással kiigazítva 6,2 százalékkal zuhant novemberben.
A következő hónapok is igen bizonytalanok - véli. A külső kereslet továbbra is igen gyenge, miközben a belső kereslet élénkülésére sem lehet számítani, ezzel szemben az új kapacitások részben ellensúlyozhatják a negatív hatásokat.
Tavaly összességében 1 százalékkal csökkenhetett az ipari kibocsátás, míg idén az Audi győri üzemének elindulásával, a Mercedes-üzem kapacitásának felfutásával, bázishatások miatt és némileg kedvezőbb külső kereslet mellett 3,5 százalék körül növekedhet az ipari termelés, jósolta Suppan Gergely.
szp
mfor.hu