Az Capital Economics közgazdászai pénteken ismertetett tanulmányukban kimutatták, hogy a Grexit járványhatásának két fő lehetséges terjedési útvonala, a külkereskedelem és a pénzügyi kapcsolatrendszer egyaránt Bulgáriát fenyegeti a legnagyobb mértékben. A ház számításai szerint a Görögországba irányuló bolgár export a bolgár hazai össztermék (GDP) 3,5 százalékával egyenlő, Magyarország esetében ugyanakkor ez az arány nem éri el fél százalékot sem.
A bolgár bankrendszer görögországi kitettsége a bolgár GDP-érték 19 százaléka, a többi térségi gazdaságban viszont zéró és 0,1 százalék közötti ez a ráta. A fő veszély itt az, hogy ha Görögország tőkekorlátozásokat vezet be és/vagy elhagyja az euróövezetet, akkor a görög anyabankok nem tudnák fenntartani érdekeltségeik finanszírozását, ami a görög bankérdekeltségek piacain - jelen esetben Bulgáriában - a hitelellátás megroppanását okozhatja - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.
A ház szerint a közép- és kelet-európai EU-térség többi gazdaságát közvetett módon fenyegetné a Grexit-járvány, akkor, ha a görög eurótagság megszűnése pénzügyi stresszhelyzetet okozna az euróövezet nyugat-európai gazdaságaiban. A nyugati euróövezeti gazdaságokkal ugyanis a felzárkózó európai térség külkereskedelmi és pénzügyi kapcsolatai is igen jelentősek: a régió euróövezeti exportja a keleti EU-gazdaságok GDP-értékének 20-50 százaléka között mozog, és a banki kapcsolatok is igen mélyek.
A Capital Economics londoni elemzői szerint így ha a Grexit az euróövezet egészében pénzügyi stresszt és gyengébb növekedést okoz, azt Közép- és Délkelet-Európa legtöbb gazdasága is keményen megszenvedné.
MTI