3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Roubiniék nemcsak a forint eladására tettek javaslatot, hanem más devizák is "tiltólistára" kerültek, mégis csak a dél-afrikai rand vette fel a versenyt a forinttal egy leminősítés közreműködésével.

Múlt héten csütörtökön kezdődött az az intenzív forintgyengülés, melynek folyamán sorra töri át a kurzus az ellenállási szinteket, és halad a lélektanilag kritikus 300-as szint felé. Mindezzel már hét hónapos mélyponton is járt a hazai fizetőeszköz. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint azonban mindezért nem az olyan gyakran - még külföldi elemzők szerint is - emlegetett jegybankelnöki aggodalmak, illetve a Matolcsy-féle Heti Válaszos cikk okolható, melynek sorai burkoltan "engedélyezik" a forint gyengítését. Sokkal inkább spekuláció áldozata lett ismét a forint, amiért ezúttal Nouriel Roubini felelős.

A tárca délelőtti közleménye szerint ugyanis egy befektetőknek küldött anyagában a Dr. Balsorsként is emlegetett szakember úgy fogalmazott: "amíg Magyarország kormánya alá nem írja az új IMF megállapodást, addig a forint shortolását javasoljuk".  Az NGM szerint a spekulánsok pedig meg is fogadták az ajánlást, és elindították a támadást a forint ellen. Ezzel a közleménnyel egyébként ismét a nemzetközi internetes sajtó főoldalára került hazánk.

Valójában azonban a Roubini Global Economics január 3-i elemzésében a magyar forint, a cseh korona, az indiai rúpia, valamint a dél-afrikai rand eladására tett javaslatot a "gyenge politikai kilátások és gazdasági fundamentumok" miatt. Roubini tehát nem csak és kizárólag a forint elleni "spekulációra" tett javaslatot, hanem még 3 másik fizetőeszközt is megnevezett.

A szakember által említett devizaárfolyamok alakulása alapján egyébként az látszik, hogy a január 2-i záróértékhez viszonyítva a magyar forint gyengült az egyik legnagyobb mértékben. Bár a gyengülés mértéke a dél-afrikai rand esetében is ugyanekkora volt, ott is országspecifikus ok, nevezetesen egy leminősítés lökött egyet az árfolyamon. Látható, hogy ahol kirívó esemény, hír nem volt, ott közel sem volt ekkora mértékű az árfolyamváltozás a vizsgált időszakban.

Az euró-forint árfolyam január 2-i záróértéke 290,1 forint volt, míg most 297 forintnál jegyzik a devizát, bár hétfő délelőtt még 298 fölé is benézett a kurzus. A jelenlegi 297-es szint 2,4 százalékos gyengülést jelent a fentebb említett dátumhoz képest.

Ezzel megegyező mértékű volt a dollár/dél-afrikai rand árfolyam gyengülése, bár ebben az esetben ismét egy specifikus tényező volt, ami ebben közrejátszott. Nevezetesen, a Fitch Ratings BBB+-ról BBB-re minősítette le az országot.

Ezzel szemben a cseh korona az euróval szemben a január 2-i 25,2 koronás jegyzésről 25,6-re gyengült, ami mindössze 1,5 százalékos változást jelent.

Az indiai rúpia dollárral szembeni árfolyama pedig az év eleji 54,2-ről 54,5-ig gyengült mára, ami 0,3 százalékos mínusz, bár ahogy a grafikonon látszik, ennél volt gyengébb is az árfolyam, amikor 55,2 rúpiát kellett adni egy dollárért, de még ez is 1,6 százalékos mínusz. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!