4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Érzékeny adatok szivárogtatásával vádolják a brit miniszterelnököt mivel egy nappal a hivatalos statisztika megjelenése előtt úgy nyilatkozott, hogy "közelednek a jó hírek a brit gazdaság számára" - írja a CNBC. A hírre már szerdán erősödni kezdett a font a dollárral szemben, majd csütörtökön valóban kellemes meglepetést okoztak a harmadik negyedéves GDP-adatok.

Csütörtökön tette közzé harmadik negyedéves GDP-becslését a brit statisztikai hivatal, az adat kellemes meglepetést okozott, ugyanis a tavalyi év hasonló időszakához képest stagnálást, a második negyedévhez viszonyítva pedig egy százalékos növekedést jelzett, utóbbi szám az elmúlt öt év legjobb adata. Ezzel véget ért a recesszió a szigetországban. David Cameron brit miniszterelnök már szerdán beharangozta a jó hírt, hiszen a parlamentben úgy nyilatkozott, hogy "közelednek a kedvező hírek a brit gazdaság szempontjából". A nyilatkozat után majdnem fél százalékkal erősödött a font a dollárral szemben a bankközi devizapiacon.

Könnyen lehet, hogy Cameron nem szándékosan akarta befolyásolni a piacot, egyszerűen csak a kelleténél előbb "elkotyogta" azt, amit ő már tudott. Erre utalhat, hogy a kormányfő száján kicsúszott mondat egy parlamenti vita hevében született, amikor Ed Miliband ellenzéki vezető azt vágta a fejéhez, hogy "rossz hete" van a megjelenő GDP-adat miatt. A miniszterelnök szavai után az ellenzék bírálta Cameront, a brit statisztikai hivatal pedig bejelentette, hogy eljárást kezdeményez annak kiderítésére, megsértette-e az embargós gazdasági adatokra vonatkozó szabályokat a nyilatkozat.

A CNBC által megkérdezett szakemberek szerint nincs sok esély arra, hogy elmarasztalják a miniszterelnököt, hiszen Cameron elvileg semmilyen konkrét adatot nem árult el, nem is tett utalást a GDP-statisztikára. Ugyanakkor szerintük a mostani eset komoly kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a vezető politikusok megismerhetik-e a fontos gazdasági adatokat azok megjelenése előtt. Neil McKinnon, aki korábban a brit pénzügyminisztérium közgazdásza volt, úgy nyilatkozott, hogy abban az időben általános volt, hogy a minisztérium két-három nappal a megjelenés előtt megkapta a lényeges makrogazdasági adatokat. Az országban egyébként az köztudott tény, hogy a GDP-adatokat 24 órával a megjelenés előtt megküldik a miniszterelnöknek.

A kormányfő hivatala csütörtökön nem volt hajlandó elárulni, látta-e Cameron a GDP-adatokat a megjelenésük előtt. A hivatal szerint a miniszterelnök semmilyen szabályt nem sértett meg, hiszen általánosságban beszélt jó hírekről miután a korábbi statisztikák a foglalkoztatottság emelkedéséről és az infláció csökkenéséről szóltak.

A mostani eset leginkább a jövőre nézve szolgálhat tanulságokkal: Andrew Dilnot, a brit statisztikai hivatal elnöke máris állást foglalt amellett, hogy a különösen fontos gazdasági adatokat még a vezető politikusok se ismerhessék meg a megjelenés előtt. Egy másik szakértő az eset kapcsán úgy nyilatkozott, hogy az adatok "előközlése" mindenképp veszélyes, más fejlett gazdaságokban ilyen nem történhet meg.

A Cameron-ügy azért is érdekes, mert mindössze egy nappal korábban a Reuters arról írt, hogy Jean-Marc Ayrault francia kormányfő piacbefolyásoló információkat szivárogtathatott ki az EADS repülőgépgyártó vállalatról. Ayrault Airbus-dolgozók előtt nyilatkozott arról, hogy a cég megrendelést írt alá 15 repülőgépről, emellett további opciókat is kikötöttek a szerződésben. Az egyetlen probléma csak az volt, hogy ezt a szerződést az Airbus korábban nem kommunikálta hivatalosan. A kormányfő szavai után az EADS-részvények árfolyama majdnem 3 százalékkal ugrott meg kedden, ezért sokak szerint Ayrault befolyásolta a piacot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!