Csütörtökön tette közzé harmadik negyedéves GDP-becslését a brit statisztikai hivatal, az adat kellemes meglepetést okozott, ugyanis a tavalyi év hasonló időszakához képest stagnálást, a második negyedévhez viszonyítva pedig egy százalékos növekedést jelzett, utóbbi szám az elmúlt öt év legjobb adata. Ezzel véget ért a recesszió a szigetországban. David Cameron brit miniszterelnök már szerdán beharangozta a jó hírt, hiszen a parlamentben úgy nyilatkozott, hogy "közelednek a kedvező hírek a brit gazdaság szempontjából". A nyilatkozat után majdnem fél százalékkal erősödött a font a dollárral szemben a bankközi devizapiacon.
Könnyen lehet, hogy Cameron nem szándékosan akarta befolyásolni a piacot, egyszerűen csak a kelleténél előbb "elkotyogta" azt, amit ő már tudott. Erre utalhat, hogy a kormányfő száján kicsúszott mondat egy parlamenti vita hevében született, amikor Ed Miliband ellenzéki vezető azt vágta a fejéhez, hogy "rossz hete" van a megjelenő GDP-adat miatt. A miniszterelnök szavai után az ellenzék bírálta Cameront, a brit statisztikai hivatal pedig bejelentette, hogy eljárást kezdeményez annak kiderítésére, megsértette-e az embargós gazdasági adatokra vonatkozó szabályokat a nyilatkozat.
A CNBC által megkérdezett szakemberek szerint nincs sok esély arra, hogy elmarasztalják a miniszterelnököt, hiszen Cameron elvileg semmilyen konkrét adatot nem árult el, nem is tett utalást a GDP-statisztikára. Ugyanakkor szerintük a mostani eset komoly kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a vezető politikusok megismerhetik-e a fontos gazdasági adatokat azok megjelenése előtt. Neil McKinnon, aki korábban a brit pénzügyminisztérium közgazdásza volt, úgy nyilatkozott, hogy abban az időben általános volt, hogy a minisztérium két-három nappal a megjelenés előtt megkapta a lényeges makrogazdasági adatokat. Az országban egyébként az köztudott tény, hogy a GDP-adatokat 24 órával a megjelenés előtt megküldik a miniszterelnöknek.
A kormányfő hivatala csütörtökön nem volt hajlandó elárulni, látta-e Cameron a GDP-adatokat a megjelenésük előtt. A hivatal szerint a miniszterelnök semmilyen szabályt nem sértett meg, hiszen általánosságban beszélt jó hírekről miután a korábbi statisztikák a foglalkoztatottság emelkedéséről és az infláció csökkenéséről szóltak.
A mostani eset leginkább a jövőre nézve szolgálhat tanulságokkal: Andrew Dilnot, a brit statisztikai hivatal elnöke máris állást foglalt amellett, hogy a különösen fontos gazdasági adatokat még a vezető politikusok se ismerhessék meg a megjelenés előtt. Egy másik szakértő az eset kapcsán úgy nyilatkozott, hogy az adatok "előközlése" mindenképp veszélyes, más fejlett gazdaságokban ilyen nem történhet meg.
A Cameron-ügy azért is érdekes, mert mindössze egy nappal korábban a Reuters arról írt, hogy Jean-Marc Ayrault francia kormányfő piacbefolyásoló információkat szivárogtathatott ki az EADS repülőgépgyártó vállalatról. Ayrault Airbus-dolgozók előtt nyilatkozott arról, hogy a cég megrendelést írt alá 15 repülőgépről, emellett további opciókat is kikötöttek a szerződésben. Az egyetlen probléma csak az volt, hogy ezt a szerződést az Airbus korábban nem kommunikálta hivatalosan. A kormányfő szavai után az EADS-részvények árfolyama majdnem 3 százalékkal ugrott meg kedden, ezért sokak szerint Ayrault befolyásolta a piacot.
mfor.hu