A JP Morgan számításai szerint az első negyedévi GDP-becslésben mutatkozó "komoly negatív meglepetésből" az következik, hogy idén a magyar hazai össztermék várhatóan 1,2 százalékkal visszaesik.
A ház eddig stagnálást valószínűsített a magyar gazdaságban 2012 egészére. Az elemzők körében most már konszenzusossá kezd válni az a prognózis, hogy a magyar gazdaság az idei évet recesszióban tölti, és az idei első negyedévi előzetes becslés után már több elemzőcég is jelezte annak lehetőségét, hogy lefelé módosítják magyar GDP-előrejelzésüket.
A Goldman Sachs elemzői az első negyedévről szóló hét eleji KSH-adatsort kommentálva közölték: tekintettel "a negatív meglepetés mértékére", és azokra az előzetes jelekre, hogy a visszaesés meglehetősen széles bázisú volt, lefelé mutató kockázatok hatnak a cég által jelenleg érvényben tartott idei magyar GDP-előrejelzésre. A Goldman Sachs most érvényes prognózisa 0,5 százalékos GDP-csökkenést jósol 2012-re a magyar gazdaságban.
A Capital Economics közgazdászai a közép-európai térség több országának e hét eleji előzetes GDP-adatait feldolgozó helyzetértékelésükben közölték: továbbra is megfelelőnek tartják a térség növekedésére érvényben tartott idei GDP-előrejelzéseiket. A Capital Economics Lengyelországban 2 százalékos gazdasági növekedést vár 2012-re, Bulgáriában és Romániában ugyanakkor egyaránt fél százalékos, Csehországban 1 százalékos, Magyarországon pedig 1,5 százalékos GDP-visszaesést valószínűsít az idei év egészére.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szintén azt közölte, hogy Magyarországon is egész évi recesszióval számol 2012-re. A bank egyszázalékos idei magyar gazdasági visszaesést jósol új prognózisában; ez mindazonáltal jobb az idei első, januárban közzétett EBRD-előrejelzésnél, abban ugyanis még 1,5 százalékos idei magyar GDP-mínusz szerepelt.
A JP Morgan elemzői közölték: a vártnál gyengébb idei első negyedévi magyar GDP-becslés alátámasztja azt a várakozásukat, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idén összesen 1 százalékpontnyi kamatcsökkentést tud végrehajtani. A ház szerint ugyanakkor ennek a monetáris enyhítésnek a végrehajtása még inkább függ az IMF/EU-tárgyalásokon elért majdani haladástól, és attól, hogy ezzel összefüggésben milyen mértékben csökkennek a magyar befektetési eszközöket terhelő kockázati felárak.
MTI