2p

A Magyarországnak összeállítandó IMF-hitelprogram bizonyosan csökkenti majd rövid távon a CDS-felárakat, de ahhoz, hogy ez a hatás tartósabban, középtávon is érvényesülhessen, a programnak további gazdasági reformokra és gazdaságpolitikai váltásra is ösztönöznie kellene a magyar kormányt - vélekedtek az elemzők.

A Capital Economics közgazdászai az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatos legutóbbi fejleményekről összeállított elemzésükben kiemelték, hogy az IMF-hez forduló legtöbb országgal ellentétben Magyarország nem szenved fizetésimérleg-problémáktól.

A folyómérleg többletet mutat, az államháztartási egyenleg pedig jobb számos nyugat-európai országénál. A közadósság-ráta a hazai össztermék (GDP) 80 százaléka környékén jár, az államháztartási hiány pedig a Capital Economics várakozása szerint az idén 3,5 százalék lesz.

"Mindez felveti a kérdést, hogy miért van szüksége Magyarországnak az IMF-re? A válasz az, hogy a magyar befektetési eszközöket magas kockázati prémium terheli" - hangsúlyozza a Capital Economics.

Az utóbbi néhány évben a kötvényhozamok 8 százalék körül mozognak, a nominális GDP-növekedés pedig mindössze 4,5 százalék volt. Ebben a környezetben a Capital Economics közgazdászainak számításai szerint a magyar államháztartásban 3 százalék körüli GDP-arányos elsődleges többletre lenne szükség ahhoz, hogy a közadósság-ráta ne növekedjen, ugyanakkor jelenleg az elsődleges többlet a hazai össztermék 1 százaléka környékén jár.

A Capital Economics szerint a magyar szuverén kötvények magas hozama két fő tényezőre - a gazdaság szélesebb körű gyengeségeire, különösen a bankszektor magas rövid távú adósságállományára, valamint "a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai környezetre", a jegybankkal és a devizahitelesekkel kapcsolatos lépésekre, a költségvetési pozíció javítását célzó egyszeri intézkedésekre - vezethető vissza.

A ház szerint ebből az következik, hogy a hozamok csökkentéséhez az IMF által nyújtott biztonsági hálónál többre lesz szükség. A cég az általa fontosnak tartott további intézkedések közé sorolja a bankrendszer megerősítését, az örökölt adósságállomány kezelését és "különösen a gazdaságpolitikai döntéshozatal hitelességének javítását".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!