5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány már lát pozitív jeleket a magyar gazdaságban, a vállalkozók pedig továbbra is abban bíznak, hogy a válságadók átmenetiek lesznek - hangzott el a Vállalkozók Napja alkalmából szervezett gazdaságpolitikai fórumon. A minisztérium helyettes államtitkára szerint azért volt szükség a kormány nyugdíjreformjára, mert csak így lehetett elérni azt, hogy egyenlő mércével mérjék az európai országokat a befektetők. Mfor.hu-tudósítás.

"Akkor biztosítható a válságadók átmenetisége, ha a magyar gazdaság gyorsabban tud növekedni. Kérdés azonban, hogy a kormány eddigi intézkedései elegendők-e ahhoz, hogy beindítsák a növekedést" - vetette fel a Vállalkozók Napja alkalmából szervezett gazdaságpolitikai fórum elején Csicsáky Péter, a Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke.

Nem volt B-terv

A kormány szerint a háztartások nem voltak abban a helyzetben, hogy további áldozatot vállaljanak, ezért volt szükség a különadókra - emelte ki Nátrán Roland, az NGM helyettes államtitkára. A kormány képviselője szerint az egyik olyan szektor, mely viszonylag könnyen átvészelte a válságot, a pénzügyi szektor volt, ez alapozta meg a bankadót. Emellett fontos, hogy kiadáscsökkentéseket is elhatározott a kormány, melyek összege megközelítette a bankok által befizetendő különadót.

A helyettes államtitkár szerint az őszi újabb válságadók esetén is abból indultak ki, mely szektorok tudnak további terheket vállalni. "A válságadókért cserébe a kormány jelentős adócsökkentést hajt végre, 600-700 milliárd forintot hagy a háztartásoknál és a cégeknél. Ez az összeg minden bizonnyal meg fog jelenni a gazdaságban, a kormány pedig biztosítja az áldozatot vállaló cégek számára, hogy ebből az extra összegből minél nagyobb szeletet hasítsanak ki" - hangsúlyozta Nátrán Roland. 

"Számomra meglepő volt, hogy a kormánynak nem volt B-terve. Amikor kiderült, hogy nem tudjuk 5-7 százalékra emelni a hiányt, ad hoc intézkedések jöttek" - emelte ki előadásában Chikán Attila. A közgazdász professzor szerint szerencsésebb lett volna, ha az Orbán-kormány felkészültebben állt volna a feladatok elébe. Ugyanakkor ő is pozitívan nyilatkozott az adócsökkentés és az Új Széchényi Terv várható hatásairól.

"Azzal mindenki tisztában van, hogy ha nem csináljuk meg a szükséges strukturális reformokat, akkor az elmúlt fél évben meghozott intézkedések hiábavalók voltak. A kormány óriási kockázatot vállalt, azonban ha bejönnek a tervei, akkor három-négy év múlva boldogan tekinthetünk majd vissza erre az időszakra, senki nem fog emlékezni például a nyugdíjpénztári vitára" - hangsúlyozta Chikán Attila.

A közgazdász szerint a kormánynak nagyon gyorsan kell cselekednie, mert a külföldi és belföldi bizalom véges, ugyanakkor bizakodik abban, hogy "egyszer nekünk is lehet szerencsénk a történelemben".

Kiderült, mire kell a nyugdíjvagyonunk

A kormány intézkedéseinek köszönhetően a magyar államháztartás helyezte lényegesen jobb lesz, mint a legtöbb országé Európában. Ezt ki kell használni, a növekedésre kell koncentrálni, hogy újra régiós élországgá váljunk - mondta Nátrán Roland.

Nátrán Roland szerint a többi kelet-közép-európai országhoz képest hazánk nyugdíjrendszere is problémákkal nézett szembe. "Magyarország esetében az államadósság 10-12 százalékkal magasabb, mint akkor lenne, ha nem vezettük volna be a többpilléres nyugdíjrendszert. A költségvetés hiánya pedig évente a GDP 1,2-1,3 százalékával magasabb" - emelte ki a helyettes államtitkár.

A kormány képviselője szerint azért lett volna szükség arra, hogy elszámolhassuk a nyugdíjreformot, hogy a befektetők egyformán ítélhessék meg az európai országokat. Az Unióban azonban erre nem volt fogadókészség, bár a tárgyalások folyamatosan zajlanak.

Fény az alagút végén - de kinek köszönhető?

A pénteki fórumon felszólaló közgazdászok többsége abban egyetértett, hogy pozitív jelek látszanak a magyar gazdaságban, hiszen az utóbbi hónapokban beindult a kiskereskedelmi forgalom növekedése, illetve bővült a foglalkoztatottság a versenyszférában. Nátrán Roland szerint elsősorban a külső konjunktúra és ezek a pozitív jelek tehetnek reálissá idén egy százalék feletti, jövőre pedig 3 százalék körüli növekedést. Ezzel kapcsolatban az egyetlen kockázat ennek a külső javulásnak a fenntarthatósága - jegyezte meg a helyettes államtitkár.

"A pozitív jelek nem kapcsolódnak a kormány teljesítményéhez, az egyetlen pozitívum az utóbbi hónapokban az volt, hogy a kabinet kiállt a 3,8 százalékos idei hiánycél mellett" - vázolta fel a pénteki eseményen Petsching Mária Zita. A Pénzügykutató munkatársa szerint a választások idején nagyon nagy volt a bizalom a kormány iránt, az utóbbi hónapokban azonban fokozatosan csúsztak vissza ezen a bizalmi skálán.

"Magyarország negatív példaként ott van a világgazdasági sajtóban, esetenként a címlapokra is felkerülünk" - figyelmeztetett Petsching Mária Zita. Szerinte jelenleg nem marad más, mint a hit abban, hogy lesz másképp, hiszen ami az elmúlt fél évben történt, az a közgazdászok számára előzetesen elképzelhetetlen volt. A szakember hozzátette: a kormány középtávú makropályája sem hiteles, mivel folyamatosan javuló külső körülményekre épít, öt évre előre tervezni pedig felelőtlenség.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!