5p

Most már látszik, hogy hiba volt márciusban eltörölni a forintsávot, mondta el az mfor.hu-nak Csaba László közgazdász. Szerinte a vezető nyugati államok nem érdekeltek Magyarország könnyített euróövezeti tagságában. Ha újra visszaáll a bizalom, akkor remélhetőleg a bankok ismét elkezdenek majd hitelezni. Az mindenesetre kártékony gyakorlat, hogy kiszárítják a kelet-európai bankokat, véli az akadémikus.

"A leánybankok jól keresnek a gyenge forinton" (Fotó: MTI)

Valószínűtlen, hogy könnyített eljárással vennék fel hazánkat az euró előszobájának számító ERM II-be vagy az euróövezetbe, mert - több technikai ok mellett - a nyugati államok ebben nem érdekeltek, állítja Csaba László.

Egyelőre nem érdemes belépni az ERM II-be

Az nyilvánvaló, hogy ha már 2002-ben vagy 2006-ban csatlakozunk az európai árfolyam mechanizmushoz, akkor ma nem lennénk ilyen mély válságban. De ez a vonat elment, és azok az évek, amiket elvesztegettünk, pótolhatatlanok, fűzte hozzá.

A Corvinus Egyetem tanára úgy véli, a jelenlegi helyzetben nem javasolt belépni az ERM II-be. Márciusig egyébként is működött a forintsáv, amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozott meg, és ez lényegében az ERM-rendszerhez hasonló volt. (Azzal a különbséggel, hogy az ERM II esetében a sávot az Európai Központi Bank is biztosítja a saját tartalékával.)

A sávot akkor eltöröltük, mert az euró/forint árfolyam 250 körül mozgott, és az volt a többségi vélemény, hogy a magyar valuta tovább fog erősödni. Érdekesség, hogy a megszüntetett sáv alsó határa 324 lenne - ezt a határt pedig még mindig nem érte el a forint. De ma már nincs meg a magyar fizetőeszköznek ez a mankója, pedig egy annyira eladósodott országnak, mint hazánk, indokolt lehet ilyen segédeszközöket igénybe venni, figyelmeztet Csaba László.

Mint mondta, ma már annyira kicsi a hitelesség, hogy az árfolyamsávot sem lehet visszaállítani. Akármilyen számot mondana a jegybank, azt a piac kételkedve fogadná, és egyből tesztelnék a határokat - vagyis szerinte a lejtőn nincs megállás. Igaz, ha lenne árfolyamsáv, akkor ma nem lenne hír, hogy 303 vagy akár 309 forint az euró.

A lengyelek már tavaly nyáron eldöntötték a csatlakozást az ERM II-höz, és jelenleg sokkal jobbak a makromutatóik, mint Magyarországnak. Esetükben a csatlakozás előremenekülés, amit azért engedhetnek meg maguknak, mert jóval kisebb az államadósságuk, mint a mienk, másrészt az ügyben kialakult egy politikai és szakmai konszenzus.

A látszatot mentik a nagy tagállamok

Az eurócsatlakozás másik feltétele a nyugati államok magatartása, amelyek – Csaba László szerint - nem igazán érdekeltek ennek megkönnyítésében. Ennek oka, hogy - állítja a közgazdász - a nagy államok többször megsértették a stabilitási egyezményt, ami miatt kínos lehet nekik ilyen „nullás országgal” kivételt tenni, mint Magyarország.

A franciák, az olaszok és a németek idén meg fogják sérteni a három százalékos deficitre vonatkozó előírásokat – Spanyolország, Hollandia vagy Lengyelország viszont a határon belül fog maradni. Tehát a nagy tagállamok Magyarországgal fognak példát statuálni és legalább a látszatot megmentik, emelte ki a közgazdász. 

Nincsenek nagy bajban a bankok

A kelet-európai euróbevezetés ötlete a bankrendszer megmentése miatt vetődött fel, ám ennek mértéke még nem tisztázott. Csaba László szerint a régió bankjainak a helyzete nem olyan rossz, mint sokan gondolják, és minden attól függ, helyreáll-e a bizalom Nyugaton, és megindul-e bankközi hitelezés. Ha megszűnne a nyugati kormányok kapkodása, akkor ez visszaállíthatná a bizalmat, ami önmagában sok országot túllendíthetne a bajokon.

A magyarországi nagy bankoknál sincs tőkehiány, sőt a nyugati anyabankokat a legtöbb esetben már feltőkésítették. Ezért olyan bankmentésre egészen biztosan nem lesz szükség, mint ami a Royal Bank of Scotlandnél történt, mondja a közgazdász.

Az egy másik történet, hogy az anyabankok - rövidlátásuk miatt - esetleg bedöntik a keleti leányokat. Ez extrém eset, amire nem lehet előre felkészülni - jelentette ki Csaba László. Remélhetőleg azonban a bankok visszatérnek a hitelezéshez, mert nekik is ez az üzlet. Egy bankvezér ritkán marad a posztján, ha leállítja a hitelek folyósítását.

Persze más kérdés az állami befolyás alá került nagy bankok piaci politikája, hiszen egy állami hivatalnok mindig talál ürügyet arra, hogy ne csináljon semmit, figyelmeztet a szakember. Márpedig most bürokraták kezébe került néhány bank.

Gyurcsány és Orbán is megszólalt

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a napokban egy 100 milliárd eurós európai bankmentő csomagról beszélt, amely azonban már elvesztette aktualitását. Csaba László szerint ezt még októberben kellett volna tető alá hozni. Akkor azonban a vezető tagállamok megfúrták az egységes bankmentő csomag ötletét, majd hazarohantak és a többszörösét elköltötték annak, amit végül nem raktak be a közösbe, jegyezte meg a Corvinus Egyetem tanára. A vezető államokon tehát elhatalmasodott a nacionalizmus, mert még azt hiszik, hogy van még például német bankrendszer - holott már régen nincs.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a közelmúltban a rendszerváltás idején kötött megállapodás felrúgásáról beszélt - nevezetesen arról, hogy most nem látják el pénzzel Kelet-Európát. Csaba László szerint ezek a megállapodások csak implicit születtek meg, kölcsönösen feltételeztük egymásról, ki mit fog lépni.

Szerinte az mindenesetre kártékony gyakorlat, hogy kiszárítják a kelet-európai bankokat, és azok azonnali "lerablására" törekednek. Be kell látni például, hogy a leánybankok a gyenge forinton nagyon jól keresnek. De remélhetőleg idővel racionálisan fognak viselkedni, és ismét megkezdik a hitelezést, tette hozzá végezetül a közgazdász. 

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!