A gazdaságról...
"Az elmúlt 25 évben először fordult elő, hogy mind a hiány, mind az adósságrátára vonatkozó célt az ország teljesíteni tudta, így - különösen az adott európai összefüggésben - sikertörténetről beszélhetünk - mondta Csaba László közgazdász a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorában.
Hozzátette: a gazdasági növekedésre várni kell; alig kimutatható növekedés várható az idei és a jövő évben. "Abból sok munkahely nem teremtődik, az intézményeknek nincs pénze, mindenhol elvonások vannak, tehát a növekedésre kell helyezni a hangsúlyt" - fejtette ki. Az IMF-jelentéssel kapcsolatban Csaba László azt mondta: nem az a baj, hogy szigorú a költségvetési politika, mivel a növekedés nem ettől állt meg. Ennek szerinte szerkezeti és nemzetközi okai vannak.
Stagnáló gazdaságban mindig nehéz fenntartani a hiányt. Azért van szükség unortodox lépésekre, mert mindig kiderül, hogy mindig kevesebből kell ugyanannyi százaléknyi hiányt létrehozni – tette hozzá.
Nagyon megnövelné az ország hitelességét, és csökkentené a finanszírozás költségeit, ha kikerülnénk a túlzottdeficit-eljárás alól. Nem a szigorú költségvetési politika miatt lassú a növekedés, hanem az alacsony beruházások, a bizalom hiánya miatt, vagy azért, mert a gazdaságpolitikánknak „nincsen egy zsánere” – fogalmazott Csaba László. Ha lenne egy középtávú jövőkép – például az euróval –, ez biztosan erősítené a bizalmat és hozná azt a bizonyos többletet – emelte ki a közgazdász.
... a jegybankról
Csaba László elmondta: a piac figyelemmel kíséri, ki lesz a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Kiemelte: van egy olyan félelem, hogy mivel egyesek szerint az MNB-nek nagyobb mértékben kell a gazdasági növekedést támogatni, ezért ez azt is jelentheti, hogy a korábbinál lazább, fegyelmezetlenebb pénzpolitikát folytatnánk. Egy olyan ország, ahol a tavalyi évben az inflációs cél majdnem duplája volt a tényleges infláció, nincs olyan helyzetben, hogy jelentős monetáris lazításokat hajtson végre – emelte ki a közgazdász.
Ha az MNB elnöki posztjára egy olyan személyt találnának, akinek van egy jelentős elfogadottsága a pénzügyi életben, vezetett már bankot, nagyobb hitele van az első hónapokban, mint ha például egy nagy politikus vagy egy közgazdász kerülne a Magyar Nemzeti Bank élére – húzta alá Csaba László. „Ez egy játék a piac és a bank között, hogy meddig lehet elmenni a kamatcsökkentéssel. Van még lehetőség, de már csak kicsi, és óvatosan kell vele élni” – fogalmazott Csaba László.
mfor.hu