4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mindössze egy uniós országban, Romániában volt júliusban nagyobb az infláció, mint Magyarországon, derül ki az Eurostat friss elemzéséből. A rangsor élén volt szocialista országok állnak, a másik végen pedig az írek feszítenek: a zöld szigeten 2,6 százalékkal csökkentek az árak 2008 júliusához képest. Az Unióban összességében gyakorlatilag stagnáltak az árak az elmúlt hónapban éves szinten, az eurozónában pedig 0,7 százalékos csökkenést regisztráltak.

A második helyen áll Magyarország azon a listán, amelyen az uniós országokat rangsorolták a júliusi infláció nagysága alapján.

A románok és a lengyelek között

Az Eurostat hétfőn publikált összesítése szerint az elmúlt hónapban éves összehasonlításban 4,9 százalék volt hazánkban a fogyasztóiár-emelkedés, aminél magasabb értéket, 5,1 százalékot csupán Románia produkált. A harmadik helyen 4,5 százalékkal Lengyelország, a negyediken 2,6 százalékkal Litvánia, az ötödiken pedig 2,1 százalékkal Lettország található.    

Míg az élmezőnyt egyértelműen a volt szocialista országok uralják, addig a rangsor másik végén kizárólag nyugat- vagy dél-európai országok vannak. A legnagyobb deflációt júliusban Írországban mérték, ahol 2,6 százalékkal mérséklődtek az árak. A zöld szigetet Belgium (mínusz 1,7 százalék) és Luxemburg (mínusz 1,5 százalék) követi a sorban, emellett Spanyolországban és Portugáliában is egy százaléknál nagyobb mértékű (1,4 százalék) volt az áresés mértéke. Ezután jön Franciaország, Ciprus és Németország 0,8-0,8, illetve 0,7 százalékos deflációval. 

A nyugat-európai országok közül egyébként a legmagasabb inflációt Svédországban és Nagy-Britanniában (júniusi adat alapján) mérték, Olaszországban és Hollandiában (mínusz 0,1 százalék) pedig gyakorlatilag stagnáltak a fogyasztói árak.

A többségnél csökkentek az árak

Érdekesség, hogy júliusban több tagállamban (14-ben) mutattak ki deflációt, mint inflációt, közöttük azonban csupán három újonnan csatlakozott ország (Szlovénia: mínusz 0,6, Észtország: mínusz 0,4, Csehország: mínusz 0,1) található.

Az Európai Központi Bank (EKB) egyébként már korábban közölte, hogy a gazdasági visszaesés és a tavaly nyári - energia- és élelmiszerár-rekordokat hozó - bázis miatt átmeneti defláció várható az egész euróövezet átlagában is a nyári hónapokban, de ez nem ígérkezik tartósnak.

Az euróövezetben már júniusban is deflációt mutattak ki, ami júliusban 0,7 százalékra nőtt. Az Unió mind a 27 tagállamát figyelembe véve egyelőre még nem beszélhetünk deflációról, igaz, júliusban az árak csupán minimális mértékben, 0,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi értéket. Tavaly júliusban ugyanez a mutató még négy százalék felett állt, azóta folyamatos csökkenés figyelhető meg.

Itthon brutálisan drágult a gáz


Ami Magyarországot és az egyes termékszegmenseket illeti, a KSH adatai szerint az elmúlt 12 hónapban az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 4,9 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a sertészsiradék (29,7), a párizsi, a kolbász (14,8), a rizs, a hántolmányok (13,6), valamint a szalámi, a szárazkolbász és a sonka (9,2 százalékkal). Árcsökkenés következett be az étolaj (18,1 százalék), a sajt (13,3 százalék), a tej (8,2 százalék), valamint a liszt (7,9 százalék) esetében.

Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 8,8 százalékkal drágultak a szeszes italok és a dohányáruk. A háztartási energia átlagot meghaladó, 7,7 százalékos áremelkedésén belül a vezetékes gáz ára 20,8 százalékkal, míg az elektromos energiáé 2,8 százalékkal nőtt. Átlag feletti áremelkedés volt megfigyelhető a szolgáltatások (6 százalék) körében, ezen belül a szemétszállítás 14,1, a helyi tömegközlekedés 11,5, a társasházi közös költség pedig 10,1 százalékkal drágult.

A tartós fogyasztási cikkek (4,7 százalék) és az egyéb cikkek (1,3 százalék) áremelkedése átlag alatti volt. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 9,3 százalékkal csökkent, a gyógyszer, gyógyáru 5,9 százalékkal drágult az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A ruházkodási cikkek esetében szintén átlag alatti (1,1 százalék) volt a növekedés, derül ki a KSH adataiból.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!