3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Soros György Amerika második leggazdagabb hedge fund menedzsere, derül ki a New York Times által közzétett listából. A magyar származású üzletembert csak David Tepper előzte meg, aki akkor őrizte meg nyugalmát és mert veszélyes részvényeket vásárolni, amikor mindenki pánikolt.

Mintegy 3,3 milliárd dollárt (jelenlegi árfolyamon 647 milliárd forintot) kasszírozott Soros György tavaly a Quantum Endowment befektetési alap fejeként - legalábbis ezt állítja az „Absolute Return + Alpha" című amerikai szaklap New York Times által csütörtökön közzétett elemzése.

A magyar származású tőzsdeguru ezzel azonban „csak” a második helyet szerezte meg a leggazdagabb amerikai befektetőket számba vevő ranglistán. David Tepper, az Appaloosa Management tulajdonos-igazgatója ugyanis még nála is nagyobbat, egész pontosan négymilliárd dollárt szakított, és ezzel egy csapásra minden idők legjobban kereső hedge fund menedzsere lett.

Nyugodt maradt, amikor mindenki beijedt

Tepper egy meglehetősen egyszerű, ámde annál merészebb húzásnak köszönhette győzelmét: akkor vásárolt be a válság sújtotta amerikai bankok, így például a Citigroup és a Bank of America részvényeiből, amikor mások tonnaszámra szabadultak meg tőlük.

Mint később kiderült, számítása bejött: az amerikai kormány ugyanis csak a Lehman Brotherst hagyta bedőlni, a többi pénzintézetet már kihúzta a csávából.

„Azok, akik nyugodtak tudnak maradni akkor, amikor másik pánikolnak, általában győztesen kerülnek ki a nehéz helyzetekből” – magyarázta az üzletember döntése hátterét az amerikai lapnak.  

A Bank of America papírjait egyébként három dollár, a Citigroup részvényeit pedig egy dollár alatti áron vásárolták meg Tepperék – előbbivel jelenleg 18, utóbbival négy dolláros áron kereskednek.  

Többet kerestek a válságban, mint előtte

Érdekesség, hogy a 25 legjobban kereső hedge fund menedzser tavaly, a krízis tombolása idején összesen többet zsebelt be, mint az utolsó válságmentes évben, 2007-ben. Összkeresetük 2009-ben 25,3 milliárd dollárra rúgott, azaz átlagban több mint egymilliárd dollárt kaszáltak – 2007-ben „mindössze” 22,3 milliárd dollárt sikerült együttesen összehozniuk.  

A hedge fundokat egyébként - éppen kockázatos módszereik és a válság kitörésében játszott szerepük miatt - sorozatos kritikák érték a közelmúltban, komolyabb felelősségre vonás azonban nem történt. Sőt, mint a mostani listából kiderült, még degeszre is keresték magukat válság idején – legalábbis azok, akik jó időben jó döntéseket hoztak.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!