2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Cséfalvay Zoltán szerint komoly esély van arra, hogy Magyarország még az idén kikerüljön az Európai Unió túlzottdeficit-eljárása alól.

A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára ezt a Gazdasági Rádió " A nap vendége" című műsorában mondta csütörtökön este. Hozzátette: a tavalyi államháztartási számok tükrében látszik, hogy a hiány tavaly az uniós elszámolás szerint GDP-hez mérten 2,7 százalék volt, a pénzforgalmi hiány pedig 2,1 százalékot tett ki. "Bízom benne, hogy ez év júniusában kikerülhetünk az EU túlzottdeficit-eljárása alól, ha csak a számokat nézzük, ki kellene kerülnünk" - emelte ki Cséfalvay Zoltán.

Kifejtette: az alapszabály szerint kell egy lezárt költségvetési év, amelyben a hiány a GDP-hez mérten 3 százalék alatt maradt, és az is kell, hogy az adott évben, valamint a rákövetkezőben a prognózisok szerint 3 százalék alatti legyen a várható államháztartási deficit.

Az államtitkár szerint arra is megvan az esély, hogy az idén növekedjen a gazdaság, mert 2013-ban már például "termőre fordulhatnak" a közelmúltban beindult hazai autóipari beruházások, az idén mintegy 1500 milliárd forint uniós forrást fizetnek ki a hazai vállalkozásoknak, és a költségvetésben is óriási tartalékok vannak az esetleges kockázatok kivédésére, kezelésére.

Az államtitkár úgy vélte: akárcsak 2011 novemberében, az országnak szüksége lehet egy olyan védőhálóra, amelyet az IMF-hitel jelentene. Kijelentette: Magyarország képes finanszírozni magát a piacokról, "számunkra egy rugalmas, úgynevezett elővigyázatossági hitelkeret kellene a Nemzetközi Valutaalaptól, amely az ország számára védőhálót jelentene".

Cséfalvay Zoltán elmondta: az Európai Unió 2014-2020-as költségvetési ciklusában az ország az uniós források 60 százalékát közvetlenül a gazdasági növekedés ösztönzésére fordítja majd, erről már határozott a magyar kormány, mivel a most véget érő költségvetési ciklusban az uniós forrásoknak csak a 16 százalékát használták fel erre a célra. Mint mondta: arról is döntött a kormány, hogy 2014-től az operatív programok irányító hatóságai a minisztériumokhoz kerülnek, ezzel nagyobb lesz az összhang a stratégia, a szakpolitikák és a végrehajtás terén.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!