2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az előzetes adatok szerint áprilisban az export és import euróértéke közel 4 százalékkal csökkent. Az egyenleg mintegy 400 millió euró volt, ami némileg elmaradt az előző év azonos időszaki aktívumhoz képest, olvasható a KSH tájékoztatójában.

2012. áprilisban – első becslés szerint – a kivitel értéke 1798 milliárd forintot (6106 millió eurót), a behozatalé 1679 milliárd forintot (5709 millió eurót) tett ki, amely mindkét forgalmi irányban 6,3%-os bővülést jelentett a bázisidőszakhoz viszonyítva.*

A külkereskedelmi mérleg az év negyedik hónapjában 118 milliárd forint aktívumot mutatott, ami az egyenleg 7 milliárd forintos javulását jelenti az előző év azonos időszakához képest. Az áprilisi kivitel 77,8, a behozatal 72,3 százalékátát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.

2012. január–áprilisban – előzetes adatok szerint – a kivitel értéke 7732 milliárd, a behozatalé 7100 milliárd forint volt. A kivitel euróértéke alig, a behozatalé nem változott. A külkereskedelmi mérleg 631 milliárd forint aktívumot mutatott, ez az egyenleg 58 milliárd forintos romlását jelenti a 2011. január–áprilisi 689 milliárd forintos aktívumhoz viszonyítva.

*Áprilisban a forint az euróhoz mérve 11,4, a dollárhoz képest 22,4 százalékkal értékelődött le a bázishónaphoz viszonyítva. Az euró és a dollár árfolyama hónapok óta az előző év azonos időszaki szint felett volt.

Érezhető a Nokia kiesése

Suppan Gergely, a takarékbank elemzője szerint a kivitel csökkenése tükrözi az ipar áprilisi visszaesését, amit feltehetően a Nokia termelésének visszaesése, valamint a visszaeső külső kereslet okozott.

Az elmúlt hónapokban a nyersanyagárak emelkedése miatti cserearányromlás hatására az import értéke gyorsabban nőtt az exporténál, miközben volumenben az export bővült gyorsabban, amit az is tükröz, hogy a GDP részletes adatai szerint a külkereskedelem 2,2 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez az első negyedévben.

A nyersanyagárak visszaesése miatt a következő hónapokban javuló cserearányokra lehet számítani, miközben a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az exportétól, ezért a külkereskedelem többlete újra javulást mutathat. Az év egészében 7,3 milliárd euró többletre számítunk a tavalyi 6,89 milliárd után.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!