5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar adósságon belül fokozatosan le kell építeni a devizaadósságot, mivel annak közel 50 százalékos részaránya nemzetközi szinten magasnak mondható, emellett kockázatos is - mondta Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) általános vezérigazgató-helyettese szerdán a Magyar Közgazdasági Társaság és a TAS-11 Kft. "Válságfogyatkozás" című konferenciáján.

Borbély László András: fokozatosan kell leépíteni a devizaadósságot

A devizaadósság fokozatos csökkentése úgy érhető el, hogy a lejáró devizaadósságot alapvetően devizából, a lejáró forintadósságot pedig forintból újítják meg, és a költségvetési hiányt is forintból finanszírozzák. Egy ilyen stratégiával 1997 és 2004 között 40-ről 25 százalékra sikerült levinni  a devizaadósság részarányát, vagyis ez jó stratégia, de időbe kerül - tette hozzá.

Az ÁKK általános vezérigazgató-helyettese szerint stabilabbá teszi a refinanszírozást a belföldi befektetők súlyának növelése; a lakosságnak mindig is fontos szerepe volt az állampapírok értékesítésében.

Borbély László András szólt arról is, hogy szeretnék bővíteni az állampapír-értékesítési hálózatot és új termékeket bevezetni. Kiemelte: 2011 végén 60 milliárd forint volt a kamatozó kincstárjegy állomány, ez jelenleg 960 milliárd forint felett van, vagyis alig két év alatt megtízszereződött az állomány. Úgy vélte, ha sikerül a belföldiek szerepét tovább javítani, az stabilabbá teszi a refinanszírozást.

Kovács Árpád: továbbra is sereghajtók vagyunk

Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) és a Költségvetési Tanács elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy javítani kell Magyarország versenyképességét, mert bár az ország versenyképességi helyzete jelentős romlás után most stagnál, középtávon a potenciális szint alatt maradhat a gazdasági növekedés.

Kifejtette: a gazdasági növekedésben Magyarország régiós összevetésben továbbra is sereghajtó néhány strukturális probléma miatt, és ez nem maradhat így, mert az adottságok alapján 4 százalék körüli potenciális növekedés rajzolódik ki középtávon, ugyanakkor a kormány előrejelzéseiben is ennél alacsonyabb átlagos növekedési várakozás szerepel a következő évekre.

A Költségvetési Tanács elnöke hangsúlyozta ugyanakkor: a beruházási kilátások nem romlottak az utóbbi években, a forint árfolyama stabil, csökkentek a finanszírozási költségek, de a tőkekivonás területén van még tennivaló. Hozzáfűzte: a válság óta nagyjából azonos szinten van a magyar versenyképességi szint, javulását a gazdasági irányítási mechanizmus 2013 közepéig húzodó nagymértékű átalakítása ugyan nem segítette, de az új szerkezet 2014-től már kedvezően hathat a versenyképességre.

Kovács Árpád kitért arra is, hogy az adósság szerény mértékben csökkent, ezt a tendenciát tovább kell vinni, bár a gyors leépítés esélye nagyon kicsi.

Simák Pál: költségcsökkentéssel kompenzálták a bankok a veszteségeket

Simák Pál, az MKB Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója előadásában hangsúlyozta: a csökkenő kamatkörnyezetnek kedvező hatása van a vállalati hitelezés felfutására, és "átmozgás" van a betétekből az állampapírok, befektetési alapok és kötvények irányába, ami a bankrendszernek új szolgáltatási lehetőségeket nyújt.

Elmondta: az utóbbi években elkönyvelt veszteségeket a bankok költségcsökkentéssel kompenzálták: körülbelül 500 millió euróval, 25 százalékkal csökkentették költségeiket, ami csak a kieső bevételeket pótolta, de sem a megemelkedett céltartalékolási igényeket, sem az egyéb terheket - például a bankadót nem fedezte. A költségalkalmazkodás ugyanakkor azzal az előnnyel jár, hogy erősíti az innovációt a bankoknál - fűzte hozzá Simák Pál.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjáról (nhp) szólva elmondta, hogy annak köszönhetően hitelezési aktvitást látnak, bár a továbbadott hitel alacsony kamata, valamint hogy nem minden ügyfél felel meg a folyósítás feltételeinek kissé korlátozza az előnyöket. Az elnök-vezérigazgató szerint az nhp második szakaszában visszafogottabb lehet a vállalkozási aktivitás a hosszabb rendelkezésre álló idő miatti kivárás okán, de arra számít, hogy jelentős részt hiteleznek ki a rendelkezésre álló forrásból.

Simák Pál a devizahitelekről... 

A jövőben kihívást jelent lakossági devizahitelek problémájának megoldása, amelynek eredményeképpen reményei szerint visszaszorul a nemteljesítő hitelállomány. Megjegyezte: egyre több olyan ügyfelük van, aki nem azért nem fizet, mert nem tud, hanem mert nem akar, és "egy ördögi körbe kezdünk belefutni", romlik a bank a portfóliója. Hozzáfűzte: bízik abban, hogy december 16-án a Kúria döntése után viszonylag gyorsan lezárul a kérdés, és mindenki kiszámíthatóan tud tervezni.

Simák Pál szerint a magyar bankrendszer sok kihívással néz szembe, és várhatóan jelentős strukturális átalakítások lesznek a bankrendszerben, a jó stratégiát választó bankok azonban sikeresek tudnak maradni középtávon.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!