5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt évek életképtelen üzleti modelljét lényegében hitelezési csalással (fedezetlen hitelezéssel) tartották életben, mondta el az mfor.hu-nak Farkas Róbert, a Raiffeisen vezető üzletkötője. Szerinte ma mindenki deflációról beszél, holott éppen az ellenkezőjétől kell tartani: a globális gazdaságot hiperinfláció fenyegeti.

(Mfor-montázs)

Óriási pánikon és hatalmas likvidálásokon vagyunk túl, amelynek fő oka az volt, hogy minden eszközben felduzzadt a tőkeáttételes pozíciók mennyisége. Ez minden termékre vonatkozott, az olajtól kezdve a részvénypiacokon és a kötvénypiacokig, egészen a devizapiacokig.

Az elmúlt hónapokban ezeknek a pozícióknak a leépítése történt meg. Azok az alapok, amelyek még visszakapták pénzüket a hedge fundoktól, nem tudnak mást tenni, minthogy parkoltatják a pénzüket, véli Farkas Róbert. Emiatt alakul ki például az amerikai diszkont kincstárjegyeknél a negatív hozam.

Rengeteg pénz van, amivel nem tudnak mit kezdeni

A rendszerben benne van az a rengeteg készpénz, amit a jegybankok pumpáltak bele az elmúlt hónapokban. Az USA-ban például a Fed minden létező értékpapírt elfogadott letétnek, sőt, ma már a részvényeket is elfogadja a központi bank. Ezekért az eszközökért az amerikai bankok államkötvényeket kapnak, amit pénzzé tudnak tenni, és ebből szereznek likviditást. Vagyis a piacokon van pénz, csak a bizalom hiányzik, sőt minden területen pesszimizmus van.

A helyzet érdekessége, hogy középtávon már megéri részvényeket venni - főleg olyanokat, amelyek tudnak pénzt termelni. A Raiffeisen elemzője szerint olyan papírok lehetnek érdekesek, amelyek alacsony tőkeáttétellel működnek, és pozitív cash flow-t képesek termelni, ezért képesek osztalékot fizetni. Ez ma elsősorban az olajiparra igaz, hiszen a 2008-as év után még jelentős osztalékfizetés várható ebben a szektorban.

A banki részvényekkel azonban vigyázni kell, figyelmeztet az elemző. Ma már nyilvánvalóvá vált, hogy a banki mérleget szinte lehetetlen megfejteni. Senki nem tudja, mit is tartalmaznak valójában a főkönyvek. Ezért bizalmatlanok egymással a bankok - senki sem tudja, milyen eszköze van a másiknak.

Ennek oka az elmúlt húsz év pénzpiaci szabályozásának csődje, valamint a pénzügyi innováció. Hogyan lehet megmondani a számtalan kötvényderivatíváról vagy kamatderivatíváról, hogy mennyit is érnek? Ezek nem olyanok, mint a részvények, amelyeknek van piaci áruk, és ezért könnyedén beértékelhetők. Akinek ilyen van a tulajdonában, nem tud mást tenni, mint kivárja azt a tíz vagy húsz évet, amíg ezek az értékpapírok kifutnak vagy nullára írja a könyvekben szereplő értékét, magyarázza Farkas Róbert.  

Persze ezen papírok egy részét a jegybankok elfogadják letétnek, vagyis bankcsőd nem fenyeget, de ennek eredményekre gyakorolt hatása kétséges.

Megbukott egy üzleti modell

Az amerikai autóipar válsága is egyre mélyebb, amiben nincs semmi meglepő, hiszen ezek a cégek évek óta veszteséggel dolgoznak. Az elemző szerint csak idő kérdése volt, mikor fogy el a tőke. Részvény- vagy kötvénykibocsátással nem próbálkozhatnak, mert a jelenlegi helyzetben senki nem venné meg ezeket. Tehát marad az állami segítség, vagy pedig csődbe mennek.  Az autóipar pénzigénye azonban eltörpül a bankok segélyezése mellett.

Itt jutunk el a bizalom problémájához, hiszen a bankok tele vannak pénzzel, és megérné megvenni például a General Motors által kibocsátott kötvényeket húsz százalékos árfolyamon, de mégsem teszi senki. Idáig adtak hitelt, most nem adnak, ami a bizalom teljes hiányát jelenti.

Vagyis az amerikai autóipar üzleti modellje meghalt. (Érdemes azt is megvizsgálni, hogy a világ legnagyobb szabad gazdaságában az állami és önkormányzati autóvásárlásoknál nincs verseny - szinte kizárólag csak amerikai autókat vesznek. Az óriási protekcionalizmus vezetett oda, hogy a nagy autógyártóknak sokáig nem kellett versenyképes terméket gyártaniuk, hívja fel a figyelmet ad.)

De nem csak az autóipar, hanem a bankok üzleti modellje is tönkrement. Ez a fenntarthatatlan rendszer az elmúlt éveket azért élte túl, mert rengetek csalást hajtottak végre, véli a Raiffeisen elemzője. Lényegében ugyanis hitelezési csalás volt az, hogy az USA-ban sok millió embernek fedezetlenül nyújtottak hitelt. Amíg ennek köszönhetően az ingatlanárak emelkedtek, addig nem durrant ki a lufi.

Ma mindenki deflációról beszél, holott épen az ellenkezőjétől kell tartani, hiszen hiperinfláció fenyegeti a világgazdaságot, figyelmeztet Farkas Róbert. A média a nyári olaj- és rizshiánytól eljutott odáig, hogy ma már az árak további zuhanásától és egy deflációs spirál kialakulásától tart.

Az elemző szerint ez a félelem alaptalan, hiszen a jegybankok addig fogják nyomtatni a pénzt, amíg a defláció meg nem áll. Ám a rengeteg pénz miatt felbukkan majd a hiperinfláció veszélye. Ez pedig megfoghatatlan lesz, hiszen a kamatemelések miatt a gazdaságok még mélyebb recesszióba kerülnének.

Mi lesz ebből a válságból a kiút? Ha a krízis okai a fedezetlen hitelek voltak, akkor az nem lehet megoldás, hogy a jegybankok továbbra is minden banknak vagy autógyárnak hitelt adnak. Vagyis nincs válasz arra, miként áll majd helyre a fogyasztás.

Az autóipar területén például ma nyolc-tíz nagy cég van a globális piacon; ha számuk lecsökken, akkor kialakulhat egyfajta hiány. Ebben az esetben a talpon maradt termelők akár drasztikus áremelésekbe is kezdhetnek, és így megvalósul a piac újrafelosztása - de már csak kevés szereplővel és rekord nyereséggel, mondta végezetül a Raiffeisen üzletkötője.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!