5p

Szigorú kontroll mellett tarthatónak látszik az idei évre kitűzött 3,8 százalékos költségvetési hiánycél, azonban fel kell készülni arra, hogy esetleg a tartalékokat újra fel kell majd tölteni, illetve szükség lehet egy kismértékű kiigazításra – vélekednek a hazánkat hitelező nemzetközi szervezetek képviselői. Mfor.hu-tudósítás.

Hétfőn tartott közös sajtótájékoztatót a Pénzügyminisztérium, a Magyar Nemzeti Bank (MNB),  a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság annak kapcsán, hogy a nemzetközi szervezetek lezárták aktuális felülvizsgálatukat hazánkban. Az IMF és az EU képviselője is megdicsérte hazánkat az elért eredmények miatt, azonban egyetértettek abban: további fájdalmas lépésekre lehet szükség, hogy az idei hiánycél tartható legyen.

Figyeljünk a kockázatokra!

Az elmúlt három év során összesen 8,5 százalékos fiskális kiigazításra került sor hazánkban, ebből 3 százalék jutott az utóbbi évre. Ez lehetővé tette, hogy a deficit 3,9 százalék alatt maradjon, hangzott el a hétfői sajtótájékoztatón.

„Az idei évre elfogadott 3,8 százalékos hiányban jelentős tartalékok vannak, melyeket a továbbiakban is fenn kell tartani. Jelentős költségvetési kockázatokat látunk, melyek szükségessé teszik, hogy szigorúan hajtsa végre Magyarország a költségvetést, illetve a tartalékok újrafeltöltése is elképzelhető. Végső esetben szükség lehet egy 0,2 százalékos kiigazításra is” - emelte ki Barbara Kauffmann, az Európai Unió tárgyalódelegációjának vezetője.

Az EU képviselője hozzátette: a költségvetési hiánytervezés területén jelentős előrelépéseket ért el hazánk, a közösségi közlekedés területén viszont további szerkezeti módosításokat, a korábbinál szigorúbb intézkedéseket várnak.

James Morsink, az IMF delegációjának vezetője is úgy véli, hogy tartható az idei 3,8 százalékos hiánycél, de ehhez a kiadásokat szigorúan felügyelni kell, és készen kell állni további intézkedések meghozatalára.

„A kormányzati kiadások lefaragása tartósan megtörtént, ami lehetővé teszi az idei célok elérését, azonban nagyon fontos, hogy a kockázati tartalékok megmaradjanak” – tette hozzá Morsink.

A szakember szerint 2011-ben még további intézkedések szükségesek ahhoz, hogy a költségvetés hiánya 3 százalék alá csökkenjen, így az államadósság csökkenésnek indulhasson. Szerinte az azt követő öt évben a jelenlegi 80 százalék körüli szintről 65 százalékra mérséklődhet az államadósság a GDP arányában.

James Morsink hozzátette: szokás szerint most is tárgyaltak a legnagyobb ellenzéki párt képviselőivel, akik megértették a fiskális szigorítás szükségességét, és kifejezték szándékukat, hogy folytatják a fiskális fegyelmet, illetve a jövőben is együttműködnek a Valutaalappal.

Befagynak a tartalékok

A PM tervei szerint az idei első negyedévben 660 milliárd forint körül lehet a hiány, ami a teljes éves deficitcél 75 százaléka. Ugyanakkor a minisztérium továbbra is hisz abban, hogy tartható lesz a 3,8 százalékos cél.

„Két dolog segíthet abban, hogy tartsuk magunkat a számokhoz: egyrészt az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők után az államkasszába befizetett pénz, másrészt pedig a korábban vártnál alacsonyabb kamatfizetési kötelezettség” – emelte ki Oszkó.

A kamatfizetéssel kapcsolatban a pénzügyminiszter elmondta: a jelenlegi becslések az előzetesen tervezettnél 50 milliárddal alacsonyabb kamatterhet tartalmaznak az idei évre.

Mindezek mellett a pénzügyminiszter kiemelte: a kormány a stabilitási tartalék teljes befagyasztását tervezi - erről várhatóan a héten születik döntés. Ez szintén segíthet abban, hogy közelebb kerüljünk a 3,8 százalékos hiánycél teljesítéséhez.

14 milliárd eurót hívtunk le

Hazánk 2008 őszén fordult a nemzetközi szervezetekhez segítségért. Akkor az EU, az IMF és a Világbank közösen 20 milliárd eurós csomagot „rakott össze” nekünk. Ebből eddig megközelítőleg 14 milliárd eurót hívtunk le.

„A jelenlegi kormány nem hívott le a csomagból pénzt. Tavaly tavasz óta a jegybank kapott a nemzetközi segítségből, hogy növelje nemzetközi tartalékait” – emelte ki Oszkó Péter pénzügyminiszter. Hazánknak most kellett döntenie arról is, kéri-e a következő részletet, az utóbbi hónapokhoz hasonlóan most sem hívtuk le a rendelkezésre álló összeget.

„Fontos, hogy az együttműködést továbbra is fenntartsuk a nemzetközi szervezetekkel, hiszen lényeges, hogy a piaci szereplők ne csak a kormánytól hallják, hogy Magyarország a stabilizáció irányába halad. Éppen ezért a következő kormánynak is azt ajánlom, hogy tartsa fenn a jó viszonyt” – tette hozzá a pénzügyminiszter.

Gazdasági visszaesés: még egy pici lépéssel előrébb

Az utóbbi két hétben végzett felülvizsgálat során a PM és a nemzetközi szervezetek képviselői arra a megállapításra jutottak, hogy meglehetősen valószínűnek tűnik: teljesült a tavalyi évre vállalt 3,9 százalékos költségvetési hiány, bár néhány területen még csak előzetes adatok vannak.

Ugyanakkor azt Oszkó is elismerte, hogy szükségszerű a kockázatok nyomon követése, ennek érdekében már korábban felülvizsgálták bevételi prognózisukat. Ebbe belekalkulálták azt is, hogy az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette a vagyonadót, melyből 50 milliárdos bevételre számítottak.

A nemzetközi szervezetekkel egyetértésben a kormány tovább javította a makropályát: már csak 0,2 százalékos visszaesést vár 2010-ben. Néhány hete a korábbi 0,6 százalékról 0,3 százalékra javították a prognózist, ezt sikerült most még egy hajszállal felfelé módosítani.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!