Orbán Viktor bevezető előadásában a pénzügyi világválságot elemezte, amely szerinte új kihívás a nyugati civilizáció számára. Ma a demokratikus Nyugat abban versenyez az autoriter Oroszországgal, Kínával és az iszlámvilággal, hogy ki tud nagyobb jólétet biztosítani. Az elnök szerint a Nyugatnak meg kell nyernie ezt a világversenyt; ehhez elég szabadságon és vitán alakuló hagyományait feleleveníteni, nincs viszont szükség egy új társadalmi rendszerre.
Orbán szerint lopásról van szó
A pénzügyi válsággal kapcsolatban megjegyezte: a folyamat lényege, vagyis a jelzáloghitelek nyújtása, becsomagolása, majd felülértékelése nem más, mint lopás. Ma már azonban többféle válsággal nézünk szembe: elsőként az energiaválság jött, majd az élelmiszerválság, ezután pénzügyi krízis alakult ki, ma pedig már a reálgazdasági problémák is nagyok.
Magyarország vonatkozásában a Fidesz elnöke az alábbi summás kijelentést tette: történelmi kudarc fenyegeti az országot. Ezt a véleményt azzal támasztotta alá, hogy az utóbbi években nőtt hazánk lemaradása az európai átlaghoz képest. Míg 2006-ban az uniós átlag 68 százalékán állt a GDP, addig ez ma már csak 66 százalékot tesz ki figyelmeztetett a politikus.
Szerinte a liberális és a szocialista eszmék legrosszabb tulajdonságainak kombinációja oda vezetett, hogy csődközelbe jutott az ország. Úgy véli, hogy a kormányzó elit nem érti a problémákat, és egyszerűen elfáradt.
Az államadósság növekedése oda juttatta a gazdaságot, hogy mára pénzügyi értelemben a világ egyik legsebezhetőbb országa lettünk, tette hozzá. Emlékeztetett a pannon puma korszakra, és a most beindult szlogenekre, amelyeket a szellemi elfáradás termékeinek nevezett.
Járulék -és szjacsökkentés kell
Orbán fenti okfejtéséből következik, hogy válságkezelésre lenne szükség. Mint kiemelte, ennek az első eleme a drasztikus adócsökkentés lenne. E tekintetben a fő irányokat a járulék- és a személyi jövedelemadó mérséklésében jelölte meg a politikus.
Fontosnak tartja a bürokrácia és a korrupció visszaszorítását; emellett az állami működésének jellegét is meg kell változtatni, a bürokráciát pedig „szpáhi” rendszerből szolgáltató rendszerré kell átalakítani.
Ahogy fogalmazott, „ők esznek a mi asztalunkról” és nem fordítva. A Fidesz elnöke új egyezséget ajánlott a vállalkozóknak, amelynek nyomán az elkövetkező tíz évben egymillió új munkahelyet lehet teremteni.
Egyeztetne a vállalkozókkal
Vadász Péter, az MGYOSZ társelnöke kifejtette, hogy a vállalkozók partnert keresnek a súlyos problémák orvoslásra. Orbán erre reagálva szintén a partnerség fontosságát hangsúlyozta, és kijelentette, hogy a vállalkozók, a tőketulajdonosok részvétele nélkül elképzelhetetlen a válság leküzdése.
Ennek keretében egy esetleges választási győzelem után meg kíván egyezni a vállalkozókkal egy gazdasági programban. Ezt azonban nem kötné ideológia feltételekhez, csupán a konkrét lépésekkel kíván foglalkozni.
Varga M István
Menedzsment Fórum