5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megnéztük, hogy az aktív keresők nem járnának-e jobban ha Orbánék inkább az áfát csökkentenék jövőre a korábbi szintre, ahelyett, hogy a szja-t mérsékelnék.

Amikor a kormány bejelentette, hogy jövőre 16-ról 15 százalékra csökkenti az szja mértékét, azzal két vitát is megnyitott. Egyrészt ismét felmerült, hogy az egykulcsos rendszerben a magasabb jövedelműek járnak jól, másrészt felélesztette a jövedelmi kontra fogyasztási típusú adók polémiáját, amelynek ráadásul Magyarországon az Unió legmagasabb áfakulcsa miatt különös jelentősége van.

Mi most az utóbbival foglalkozunk, vagyis megnézzük, hogy az 1 százalékpontos szja-csökkentéssel járunk jobban, vagy azzal ha az áfát a jelenlegi 27 százalékról a korábbi 25-ös kulcsra mérsékelnék.

2 felnőtt 2 gyerek

Első körben egy olyan 4 tagú családot vizsgálunk meg, ahol mind a két szülő a 2014-es átlagbért, vagyis bruttó 237 736 forintot keres fejenként. A két szülő együttesen számított szja-befizetése 16 százalékos kulccsal 76 076 forint, a 15 százalékossal pedig 71 320, vagyis a különbség 4756 forint. Ebbe most a családi adókedvezmény emelését nem számoltuk bele, később azonban ennek lesz jelentősége.

Számoljon az mfor 2016-os bérkalkulátorával

A KSH korábbi statisztikáiból tudjuk, hogy tavaly Magyarországon a háztartások egy főre eső fogyasztása 68 609 forintot tett ki, mint ahogy azt is ismerjük, hogy a háztartások átlagos létszáma 2,6 fő. Mivel mi egy 4 fős háztartással szeretnénk számolni, megnéztük, hogy mennyivel tér el egy ilyen családmodell létminimum-értéke a 3 fősétől, amely leginkább közelít az áltagos háztartásmérethez. Ez a szorzó 20 százalék, vagyis ha meg szeretnénk tudni, hogy mennyit fogyaszthatott tavaly egy átlagos négytagú család, akkor a 68 609 forintot először hárommal, majd pedig 1,20-szal kell felszorozni. Ez az összeg pedig 247 000 forint.

Bár az áfa nem minden terméken 27 százalék, például egyes húsokon 5, a tejtermékeken és a gabonaféléken pedig 18, mi az egyszerűség kedvért mindenhol a legmagasabb kulccsal kalkuláltunk.

A 247 000 forintos bruttó fogyasztás áfa nélkül 194 488 forintot tesz ki, aminek áfatartalma jelenleg 52 512 forint, ha viszont csak 25 százalék lenne a kulcs, akkor 48 622 forintot szedne be az állam ezen a jogcímen. Vagyis összevetve a példánkban szereplő család 866 forinttal lesz beljebb ha valóban a szja-t csökkenti jövőre a kormány.

Ha viszont azt feltételezzük, hogy a család minden pénzét elkölti, akkor már egészen már képet kapunk. A példánkban szereplő háztartás ugyanis az idei családi adókedvezménnyel együtt 331 434 forintot kap kézhez. Ezt az összeget pedig maradéktalanul elköltve 70 462 forint áfát fizetnének be a jelenlegi kulcs mellett és 65 243-at 25 százalékkal számolva. Itt a különbség már 5219 forint, vagyis a család 463 forinttal lenne beljebb a két százalékpontos áfa-csökkentéssel, mint az 1 pontos szja-mérsékléssel.

Átlag felett kereső egyedülálló

Ugyanezt a számítást elvégeztük egy, az átlagbér 1,5-szeresét (356 604 forint) kereső egyedülállóval is. Az ő esetében a felső jövedelmi ötöd fogyasztását (124 146 forint) korrigáltuk a létminimum szorzókkal, amivel 155 180 forint jött ki.

Mivel az illető az szja-csökkentéssel 3566 forintot nyer, az áfa 2 százalékpontos mérséklésével viszont csak 2444 forintot, a különbség 1122 forint szintén az „szja javára”.

Ha viszont – hasonlóan az előbbihez – feltételezzük, hogy teljes jövedelét (233 576 forint) elkölti, akkor már nála is a 25 százalékos áfa hozna többet, ha nem is sokkal, 112 forinttal.

Akkor most mégis ki jár jól?

Azzal, hogy a kormány az szja-t csökkenti és az áfát változatlanul hagyja lényegében azok járnak jól, akik jövedelmük minél kisebb hányadát költik fogyasztásra. Egy keresővel számolva egészen pontosan amíg az ember a jövedelemének kevesebb mint 96,95 százalékát költi el, addig jobban jár az szja-val, afölött pedig már egy 2 százalékpontos áfa-csökkentéssel.

Magyarra lefordítva: mindenki, aki nem éli fel teljes jövedelmét, az az szja-val jár jobban, aki viszont mindent elkölt, az már nem. Így persze mondhatjuk, hogy a kormány ismét a gazdagoknak kedvezett, mert amellett, hogy az egy kulccsal összegszerűen több marad náluk, fogyasztásuk is kisebb a jövedelmükhöz viszonyítva.  A statisztika szerinti fogyasztással számolva viszont úgy tűnik, hogy a legtöbb családnál inkább az szja-csökkentéssel marad több pénz, ha nem is sokkal.

A számítások során természetesen feltételeztük, hogy egy esetleges áfa-csökkentés maradéktalanul megjelenik a fogyasztói árakban. Ez persze a valóságban nincs így, ellenben a jövedelem típusú adókkal, amelyek a hó eleji utalásban mindenképpen megjelennek.

A költségvetésnek is jobb

Mint arról már múltkor mi is írtunk az szja-csökkentés 120 milliárd forintos lyukat üt majd a költségvetésen. Ha viszont az áfa csökkenne 2 százalékponttal, akkor az már 200 milliárdnál is magasabb mínuszt eredményezne.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!