Az USA, Japán és az Európai Unió fejlődésére vonatkozó előrejelzések meglehetősen alacsonyak. A globális növekedést öt százalék körülire prognosztizálják az intézmények. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) prognózisa szerint az eurózóna teljesítménye a tavalyi 2,6 százalékról idén 1,4-1,6 százalékra, jövőre 1,2 százalékra esik vissza. Németország gazdasági teljesítménye a 2007-ben elért 2,5 százalékos növekedés után idén 1,4, jövőre egy százalékra mérséklődik. Európa feltörekvő országaiban több százalékponttal csökkent a gazdasági növekedés üteme az év első három hónapjában, és az ázsiai gazdaságokban is egyértelműek a mérséklődés jelei.
Idei hazai gazdasági folyamatok
A kormány korrekciós intézkedései 2007-ben elérték fő céljaikat, egyensúlyjavító hatásuk teljesült, az államháztartás és a folyó fizetési mérleg a tervezettet meghaladóan javult. A GDP növekedési üteme az év második felében és 2008 első negyedévében jelentősen visszaesett, mértéke egy százalék alá csökkent. A nemzetközi inflációs nyomás következtében a dezinflációs folyamat lelassult, a múlt évi infláció bő egy százalékponttal meghaladta a tervezettet.
2008-ban az államháztartás pénzügyi egyensúlya a számítottnál kedvezőbb lesz, a 2008-ra tervezett négy százalékos államháztartási deficit tartható. Az idei előirányzatok a tavalyitól eltérő tényezők (a reformintézkedések, egyszeri tényezők kiesése) hatására teljesülnek. Az egyensúlyi mutatók a vártnál kedvezőbbek is lehetnek, miközben a gazdasági növekedés csak lassan fog élénkülni, s a felerősödött bérnövekedési hullám is lassan mérséklődik. A növekedés legfőbb kockázatát a külső kereslet és az infláció alakulása jelenti. Az Ecostat számításai szerint a hazai gazdaság csak a második félévben fog élénkülni. A növekedés mérsékelt ütemét jelentős mértékben a globális gazdaság lassulása okozza, emellett a hazai fogyasztás és felhalmozás csak lassan élénkül.
A gazdaság 2008. évi növekedése mintegy kétszerese lehet a tavalyinak. A mezőgazdasági teljesítmények becslései optimistának tűnnek, az időjárási feltételek egyelőre kedvezőek. Az építőipar talpra állása nagy biztonsággal prognosztizálható. A lakossági fogyasztás kissé bővül, a beruházások fokozatosan élénkülnek. A nemzetközi konjunktúra ezzel szemben lanyhul, hatása egyértelműen negatív, de mértékét nehéz megbecsülni. A vegyes előjelek ellenére a veszteségeket elszenvedett építőipar megerősödése és várhatóan javuló mezőgazdaság révén a múlt évinél kedvezőbb, 2,6 százalék körüli GDP-növekedéssel számolhatunk.
A gazdasági növekedés tényezői változóban vannak. A gazdasági növekedés lényeges összetevője a külkereskedelmi egyenleg javulása, ennek tendencia-formáló szerepe erős marad. A magyar exportlehetőségek szempontjából kedvező, hogy a kivitel eltolódott a dinamikusan fejlődő új tagállamok és az EU-n kívüli országok felé. Az Ecostat számításai szerint 2008-ban az export 11,2 százalékkal, az import tíz százalékkal bővül.
A termelő ágazatok magánberuházásainak gazdaságélénkítő szerepe fokozatosan erősödik. A beruházási aktivitás várhatóan 2008 második felétől élénkül, 2008-ban a beruházási ráta kedvező esetben elérheti a 4,2 százalékot. Az ÚMFT fejlesztési ráfordításai szórványosan megjelentek, az előző években kezdett EU-s fejlesztések forrásai bizonyos mértékben növelték a szűk hazai forrásokat. A beruházások műszaki összetétele tartósan kedvező, a gépek és berendezések fejlesztésének volumene 8,4 százalékkal emelkedett az első negyedévben, az építési beruházások viszont 15,5 százalékkal elmaradtak a múlt évitől. A gépberuházások élénkülése már tavaly is érzékelhető volt. Az építési beruházások teljesítményértékének csökkenése főleg az autópálya- és egyéb útépítések csökkenésével van összefüggésben.
A lakossági fogyasztás csökkenésének negatív szerepe megszűnik, a fogyasztás lassú bővülése javítja a növekedési kilátásokat. Mindezen tényezőket figyelembe véve 2009-ben már 3 százalék feletti GDP növekedéssel számolunk. Az államháztartás eredmény szemléletű hiánya 3,2 százalékra mérséklődhet, a Konvergencia Programban rögzített hiánycsökkentés a jelek szerint teljesíthető. A mérsékelt gazdasági növekedés ellenére az infláció a korábbi várakozásoknál magasabb marad.