A januári adat még 0,15 százalékos emelkedést mutatott, utoljára 2009 júniusában volt a mostaninál kedvezőtlenebb hónap a magyar gazdaságban.
Az Ecostat MTI-hez csütörtökön eljutatott közleményéből kiderül: a gyorsulási irányadó összetevői közül hat a növekedés, négy pedig a csökkenés irányába hatott, de utóbbiak erőteljesebb hatást fejtettek ki.
A Világgazdaság internetes honlapján csütörtökön megjelent cikk szerint tavalyi negyedik negyedéves bruttó hazai termék (GDP) adat pozitív meglepetést okozott, ám a kilátások továbbra sem biztatók, mert kérdéses a külső konjunktúra, a belföldi kereslet pedig továbbra is alacsony szinten stagnál.
Mindezek mellett azonban még a mostani gyenge eredménnyel is kijelenthető, hogy emelkedő trend kezd kibontakozni a gazdaságban, bár a kiindulópont az egy évvel korábbi meredek zuhanás miatt történelmileg alacsony szinten van, azaz messze jár a gazdaság a válság előtti termelési szinttől.
A magas januári infláció és a kamatcsökkenés folytatódása nyomán már negatív szintre csökkent a reálkamat, ez ösztönzi a beruházásokat és második hónapja emelkedett a pénzkínálat. A reál típusú mutatók közül kettő, a német üzleti várakozások, illetve a reálkeresetek is emelkedést mutattak, ám csak visszafogott mértékben. Folytatódott viszont a gépjárműhitelek állományának zsugorodása és az ipari termelés zuhanása.
A gyorsulási irányadó (gyia) egy nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t előre jelző részindikátorokból számítanak. A mutató gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a belföldi folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán csak több hónap elteltével látnak napvilágot.
MTI