A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI érdeklődésére azt közölte: a NAV-nak arról nincs hivatalos információja, hogy hány pénztárgép lecserélése szükséges, a jelenleg rendelkezésre álló információk szerint még néhány tízezer online pénztárgép üzembe helyezése várható.
Az eddigi pénztárgép-bekötések révén - a gazdasági tárca friss adatai szerint - eddig több mint 247 millió nyugta és egyszerűsített számla érkezett be több mint 477 milliárd forint értékben az adóhatósághoz.
A pénztárgéphasználók még sok hibát követnek el - akár teljesen triviális elütésekből fakadóan -, de a beérkezett adatok elemzése így is lehetőséget biztosít a célirányos ellenőrzésekre - közölte a NAV.
Az adóhatóság hangsúlyozta, hogy az online pénztárgépekre történő átállás folyamatának minden szakaszában figyelemmel kísérik, hogy a pénztárgéphasználatra kötelezett gazdálkodók teljesítik-e kötelezettségeiket. Ennek keretében folyamatosan ellenőrzik a vonatkozó jogszabályokban foglalt előírások betartását, különös tekintettel a szükséges regisztrációs kód igénylésére, az előírásoknak megfelelő pénztárgép-megrendelések meglétére, valamint az online pénztárgépek átvételére, üzembe helyezésére és a már bekötött pénztárgépek üzemeltetésére.
A NAV úgy látja, hogy a gazdálkodók folyamatosan követik a kapcsolódó jogszabályváltozásokat, közleményeket és tájékozottak az átállással kapcsolatos kötelezettségeiket illetően. Jellemzően jogkövető magatartást tanúsítanak, mulasztás esetén pedig legkésőbb az adóhivatal jelzésére intézkednek a hiányosságok pótlásáról.
Az adóhivatal a próbavásárlással történő ellenőrzések során egyre több esetben állapítja meg, hogy a gazdálkodók már online pénztárgéppel teljesítik bizonylatolási kötelezettségüket.
Az adóhivatal folyamatosan ellenőrzi azokat az adózókat is, akik azért nem rendeltek online pénztárgépet, mert korábbi nyilatkozatuk szerint megszüntetik pénztárgéphasználatra köteles tevékenységüket, vagy a jövőben minden értékesítésükről kizárólag számlát állítanak ki.
Azok az adózók, akik nyilatkozatuk ellenére tovább folytatják tevékenységüket, és nem intézkedtek online pénztárgép beszerzéséről, mulasztási bírságra számíthatnak. Ugyancsak mulasztási bírság kiszabására ad okot, ha az adózó a már átvett és üzembe helyezett online pénztárgépe mellett vagy helyett - visszaélés céljából - továbbra is hagyományos pénztárgépet használ.
A NAV az első negyedévben - a korábbi években megszokottaknak megfelelően - fokozottan ellenőrizte a bizonylatolási kötelezettség teljesítését. Az adatgyűjtésre irányuló ellenőrzések 49 százaléka a számla-, illetve nyugtaadási kötelezettség teljesítésére irányult. Ezek az ellenőrzések mind a hagyományos, mind az online pénztárgéppel teljesített bizonylatolási kötelezettség teljesítésének vizsgálatára kiterjednek.
Az első negyedévben 13 104 vizsgálat fejeződött be, 6 százalékkal több, mint 2013 első negyedévében (12 305). A számla-, nyugtaadási kötelezettség teljesítésével kapcsolatban feltárt szabálytalanságok okán az idei első negyedévben 232 millió forint mulasztási bírságot szabott ki az adóhivatal, míg egy évvel korábban 210 millió forintot. Nyugtaadási kötelezettség elmulasztása miatt 11 alkalommal került sor üzletzárásra, továbbá összesen 1,6 millió forint üzletzárást helyettesítő bírságot szabott ki a NAV.
Az online pénztárgépeket főszabály szerint legkésőbb január 31-éig kellett üzembe helyezni ahhoz, hogy a kasszacseréhez igénybe lehessen venni az 50 ezer forintos állami támogatást. Azon kereskedőknek azonban, akik betartották a géprendelésre vonatkozó határidőket, meghatározott feltételek mellett február 28-áig lehetőségük volt erre.
A visszavont engedélyű pénztárgépeket forgalmazó Alt Cash Kft. és Japán Cash Kft., illetve az az előlegekkel eltűnt Patkós Cassa Kft. volt ügyfeleinek a kormány 2014. április 30-áig meghosszabbította a támogatás feltételéül szabott üzembe helyezési határidőt. A befizetett előlegeket, vételárakat a kormány átvállalta és jogi úton fellép a három pénztárgép-forgalmazó cég ellen.
MTI