A felmérés szerint a cégvezetők mindössze 30 százaléka vár jelentős javulást, 50 százalékuk a vállalati nyereség kisarányú növekedésére számít az idén. A cégvezetők ötöde viszont a bevételek stagnálását vagy csökkenését valószínűsíti a következő 12 hónap során.
A száz vezető magánvállalkozást vizsgáló tanulmány rámutat: a legnagyobb gondokat ma az erőszakos piaci verseny, a működési költségek folyamatos drágulása, valamint a pénzügyi források előteremtésének nehézségei jelentik.
Az infláció kordában tartására a központi bank tavaly háromszor emelte irányadó kamatát, és szűkebbre szabták a hitelfelvételi lehetőségeket is. További problémát jelent, hogy az állami tulajdonban lévő vállalatok szinte minden iparágban kivételezett helyzetet élveznek, másodlagos szerepbe kényszerítve a magánvállalkozásokat. Példának a tanulmány a hajóipart hozza, amelyet 1982-ben megnyitottak a külföldi tőke előtt, az állami cégeket azonban a mai napig adókedvezménnyel segítik.
A kínai vállalatoknak gyorsabb piaci adaptációra, működésük hatékonyságának fokozására, a cégek irányításának és pénzügyi hátterének stabilizálására lesz szüksége az idén, mivel a globális gazdasági helyzet komoly bizonytalanságokat és kockázatokat vetít előre - állítja Ho Csao-feng (He Zhaofeng), a tanulmány egyik készítője.
MTI