88 ország, 112 milliárd euró
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) honlapján található összesítés szerint március végén összesen 88 ország tartozott kisebb-nagyobb összeggel a szervezetnek, a teljes kintlevőség 111,9 milliárd euró volt. (Az IMF saját "pénznemében", az SDR nevű elszámolási egységben tartja nyílván az adósságokat - a szerk.) Az mfor.hu most ezeket a hitelprogramokat összegezte, és arra kereste a választ, hogy egy újabb hitelkerettel hol állna Magyarország az IMF legnagyobb adósainak rangsorában.
Talán nem meglepő, hogy az IMF hivatalos statisztikája szerint Görögország a szervezet legnagyobb adósa, ők 22,3 milliárd eurót kellene, hogy visszafizessenek. Az egyes országoknál érdemes azt is megvizsgálni, hogy az úgynevezett IMF-kvótájuk hányszorosát kapták meg hitelként, ugyanis ez a kvóta jelzi egy-egy tagállam súlyát a nemzetközi szervezetben, többek között ez alapján fizetnek az országok éves tagdíjat. A görögök esetében a március végén épp aktuális hitelösszeg több mint tizenhétszerese, egészen pontosan 1719,08 százaléka volt az ország IMF-kvótájának. Ezzel természetesen nem csak összegben, hanem ez utóbbi mutatóban is ők vezetnek.
Összegszerűen a második legnagyobb adós Írország, melynek 16,3 milliárd eurónyi tartozása volt a Valutaalap felé március végén, ez a kvótájuk tizenegyszerese. Összegben a harmadik helyre szorul az írek mögött Portugália, de az ő 1117,12 százalékos arányuk egy hajszállal magasabb. A luzitánok 13,6 milliárd eurót vettek kölcsön az IMF-től. A kvóta arányában mért mutatóban a lélektani ezer százalékos határ felett van még Románia, délkeleti szomszédunk 12,5 milliárd eurós adóssága kvótájuk 1025,92 százaléka.
Mi is a kvóta hétszeresénél tartunk
Magyarország március végén 7,1 milliárd úgynevezett SDR-rel (az IMF által használt fizetőeszköz - a szerk.) tartozott a Valutaalapnak, ez a jelenlegi 1,1798-as árfolyamon számolva közel 8,4 milliárd eurónak felel meg. Ez a magyar kvóta 684,72 százaléka, vagyis a számunkra megállapított kvóta majdnem hétszeresével vagyunk jelenleg az IMF adósai.
A fent említett ezer felettiek mellett a kvóta arányában mindössze Izland van előttünk a rangsorban 885,42 százalékkal, vagyis összességében a hatodik legmagasabb a magyar tartozás a szervezetben betöltött súly alapján. Összegében (abszolút értelemben) is a hatodik legmagasabb a magyar hitel az IMF portfóliójában, hiszen ebben a mutatóban ugyan Izland mögöttünk áll, de Ukrajna 10,5 milliárd eurós tartozása magasabb a magyarnál.
Egy újabb hitellel a második helyre jöhetnénk fel
Bár a hivatalos tárgyalásokat lassan fél éve képtelenek vagyunk megkezdeni egy újabb hitelcsomagról, a kormány többször kinyilvánította, hogy szeretne egyfajta pénzügyi védőhálót a Valutaalaptól. Éppen ezért érdemes megvizsgálni, hogy egy ilyen újabb hitellel hova kerülnénk a listán. Bár még konkrét összeg sem hangzott el, de a szakemberek szerint ha sikerül megállapodni, akkor a legvalószínűbb, hogy egy a 2008-ashoz hasonló összegű, talán valamivel kisebb hitelt kaphatunk. A többség 15-20 milliárd eurós összeggel számol, sőt ez a szám kormányzati nyilatkozatokban is elhangzott már.
Persze ha kapunk újabb hitelt, akkor azt nem teljes egészében az IMF fizeti majd, hiszen 2008-ban is az Európai Unió, a Világban és a Valutaalap közösen húztak ki minket a bajból. Azonban ha azt feltételezzük, hogy egy újabb hitel esetén is hasonló lesz a feladatmegosztás, akkor számolhatunk ugyanakkora összeggel az IMF részéről.
A szervezet honlapja szerint 2008 novemberében összesen 10,5 milliárd SDR-es hitelkeretet biztosítottak nekünk, ebből azonban csak 7,637 milliárdot hívtunk le. A törlesztést idén, az első negyedévben kezdtük, így csökkent ez az összeg 7,11 milliárdra. Ha azt feltételezzük, hogy most egy kicsivel kisebb keretre van szükségünk és azt hasonló arányban biztosítják a felek, akkor esetleg 8 milliárd SDR körüli IMF-részvétellel számolhatunk. Amennyiben ezt mind lehívnánk azonnal, akkor 15 milliárd SDR fölé emelkedhetne a magyar tartozás. Ez pedig a görögök 18,9 milliárdja után a második legmagasabb lenne a jelenlegi rangsorban. Összegszerűen a 8 milliárd SDR további 9,4 milliárd eurós tartozást jelentene, vagyis a mostanival együtt 17,8 milliárddal tartozhatnánk. Egy ilyen forgatókönyv szerint a kvóta arányában a magyar adósság is megközelítené az 1500 százalékot.
Persze erre kicsi az esély, mivel közben a 2008-ban felvett hitelt folyamatosan törlesztjük, most a második negyedévben is fizetnünk kell. Ráadásul az új hitel egyik célja éppen az lenne, hogy a lejáró devizahiteleket (részben a 2008-as IMF-EU-Világbanki hitel törlesztőrészleteit) fedezzük belőle. Mindehhez azt tehetjük még hozzá, hogy az elmúlt napokban a kormányzati kommunikáció ismét fordulni látszott, és felerősödtek azok a vélemények, hogy nem fog Magyarország az IMF-EU párostól hitelt felvenni.
Beke Károly
mfor.hu