Az Unió szerint torz a piac
Az EU akkori tizenkét tagja még 1992-ben határozott meg jövedékiadó-minimumot az alkoholtartalmú italokra (a bor kivételével). A cél az volt, hogy csökkentsék az alkoholtermékek piacának az eltérő nemzeti szabályozásokból fakadó torzulását. A bizottsági javaslat szerint most az inflációt figyelembe véve emelni kellene az adó minimális mértékét.
A képviselők viszont ehelyett arra ösztönöznék az átlagosnál magasabb adót szedő tagállamokat, hogy fagyasszák be az adószintet, majd fokozatosan csökkentsék azt, miközben az átlagnál kevesebbet kivető országok emelnék a jövedéki adót.
A plenáris parlamenti vitában a néppárti frakció nevében szólalt fel Becsey Zsolt. Szerinte "filozófiaváltásra van szükség a jövedéki adó terén, s a minimumszint euróban történő meghatározása semmit sem javít a konvergencia helyzetén. Vagyis csak a célt nem éri el."
A képviselő úgy véli: a bizottság javaslata újabb kötelező inflációs terheket rakna a tagállamok nyakába, és ez veszélyeztethetné az euróbevezetés feltételeinek teljesítését is.
Az italpancsolás generátora?"Hogyan hihetjük azt, hogy Bulgáriában vagy Romániában 100-150 eurós fizetések mellett ez nem lesz a feketegazdaság, a bűnözés és az italpancsolás generátora? Vagy itt a jövedéki adóra költik majd a félhavi fizetésüket?" - érvelt Becsey.
"Ha valódi konvergenciát akarunk, akkor egy magatartási kódexet kell életbe léptetnünk, melyben az átlagos jövedéki adó felett és alatt lévő tagállamok is vállalják, hogy ahhoz csak középre konvergálva nyúlnak, ha ezt gazdasági lehetőségeik megengedik" - tette hozzá a politikus.
MTI/Menedzsment Fórum