Tíz évvel ezelőtt, 2001. június 27-én bocsátotta ki hazánk azt az eurókötvényt, mely ma jár le, így vissza kell fizetni a hitelezőknek az összeget kamatostól. Az állampapírt annak idején 5,625 százalékos éves kamat mellett bocsátotta ki hazánk, azonban a kamatokat évente fizettük, így most az utolsó kamatfizetésre és a tőke visszafizetésére kerülhet sor.
Már megoldottuk a refinanszírozást
Hazánknak idén összesen négymilliárd eurónyi devizafinanszírozási igénye van, ezt szolgálták a tavasszal kibocsátott dollár- és eurókötvények. A mostani egymilliárd eurós lejárat mellett október 28-án jár le egy hétéves eurókötvényünk szintén egymilliárd euró értékben, míg a negyedik negyedévben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vár tőlünk kétmilliárd eurót a 2008-ban megítélt csomag első törlesztőrészleteként.
A kormány előrelátóan már tavasszal megszerezte a szükséges refinanszírozást az idei lejáratokhoz, így egyelőre nem kell aggódnunk. Március végén hatalmas érdeklődés mellett 3,75 milliárd dollár értékben bocsátott ki tíz- és harmincéves kötvényeket hazánk, majd néhány napra rá még félmilliárd dollárnyi rábocsátás volt a hosszabb papírokból.
A dollárkötvények után meglepte a piacot, hogy május elején ismét kilépett a nemzetközi finanszírozási piacra hazánk, egymilliárd euró értékben adtunk el eurókötvényt évi 6 százalékos fix hozammal. "Ezzel az ügylettel az ÁKK Zrt. teljesítette a 2011-re tervezett devizafinanszírozási tervét. A befolyó összeget az ÁKK Zrt. általános finanszírozási célokra fogja felhasználni" - írta akkor az ÁKK közleményében.
Itthon sokan kétségbe vonták a kormány döntését, hogy érdemes volt-e néhány héten belül kétszer devizakötvényt értékesíteni. Az mfor.hu kérdésére Juscsák György, a JP Morgan Asset Management alelnök elmondta: szerinte bölcs döntést hozott a magyar kormány, mivel nem lehet tudni, hogy a második félévben milyen lesz a helyzet az európai kötvénypiacon. A szakember szerint a két kötvénykibocsátás azért volt fontos lépés, mert lehet, hogy ezt mondjuk három hónap múlva nem lehetett volna megtenni.
Jövőre jön a neheze
Az idei kötvénykibocsátásokat tehát kipipáltuk, nem kell több devizakötvényt piacra dobnunk, hiszen a tavasszal bevont összegből finanszírozható a négymilliárd eurónyi lejárat. A neheze azonban csak jövőre jön, ugyanis akkor közel ötmilliárd eurónyi adósságunk jár le, amit meg kell majd újítani.
2012 novemberében fog lejárni egy hat- és egy hétéves eurókötvényünk, melyek egyenként félmilliárd eurót tesznek ki. Emellett jövő júliusban kipörög egy 2005-ben felvett 45 milliárd japán jen értékű kötvény, ami mai árfolyamon mintegy 0,4 milliárd eurót tesz ki. Ehhez jönnek még az Európai Bizottság felé kezdődő törlesztések a 2008-as hitelcsomag ürügyén.
A Bizottság felé a jövő év elején kezdjük meg a törlesztést, az első negyedévben 614 millió eurót, majd a második és harmadik negyedévben 906-906 millió eurót, az év utolsó három hónapjában pedig 913 millió eurót kell átutalnunk. Összesen tehát bő 3,3 milliárd eurót fizetünk vissza jövőre, a lejáró kötvényekkel együtt pedig 4,7 milliárd eurót kell megújítanunk.
A jelenleg Európában zajló folyamatokat elnézve még kérdéses, mennyire lesz könnyű finanszírozni a lejáró kötvényeket. Ha az eurózóna perifériájával kapcsolatos adósságválság tovább súlyosbodik, akkor a kockázatkerülés éleződésével hazánk piaci finanszírozása is nehezebbé válhat, a CDS-felárunk esetleges emelkedése miatt pedig lehet, hogy magasabb kamatok mellett tudunk majd csak devizakötvényeket kibocsátani.
Beke Károly
mfor.hu