4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár már a korábbi hírek is erre utaltak, hivatalosan a szerda délutáni sajtótájékoztatón derült ki, hogy megszűnik hazánk ellen az EDP-eljárás.

Az Európai Bizottság szerda délutáni sajtótájékoztatóján közölte, hogy 5 tagállam esetében a túlzottdeficit-eljárás megszüntetését fogja javasolni. Hazánk mellett Litvánia, Lettország, Románia és Olaszország ellen zárulhat le az eljárás. Ugyanakkor a Bizottság azt is javasolta, hogy Málta ellen induljon túlzottdeficit-eljárás.

Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Spanyolország és Szlovénia ügyében pedig a Bizottság azt indítványozza, hogy hosszabbítsák meg a túlzott mértékű deficit elfogadható szintre történő lefaragásának a határidejét. Magyarán ők még haladékot kapnak.

A Bizottság által közzétett dokumentum szerint figyelembe vették Magyarország esetében a konvergenciaprogramban és az azóta megfogalmazott kormányzati intézkedéseket is. Utóbbiak az idén a GDP 0,3, jövőre pedig 0,7 százalékával javítják az egyenleget. Ezek nyomán pedig úgy vélik, hogy a költségvetési hiánya az előrejelzési időszakban "várhatóan a GDP 3 százalékában meghatározott, szerződés szerinti referenciaérték alatt marad" - olvasható a dokumentumban. 2013-ra 2,7, jövőre pedig 2,9 százalékos hiányt várnak ezek után.

Az Európai Bizottság egyébként nemcsak az adott évi folyamatokat, hanem a következő évek esetében is 3 százalék alatti hiányt szeretett volna látni ahhoz, hogy megszüntesse a deficiteljárást hazánk ellen.

A Bizottság úgy ítéli meg, hogy Magyarország államadóssága is csökkenő pályára került: 2010-ben még a GDP csaknem 82 százaléka volt, 2012-ig pedig a kötelező magán-nyugdíjpénztári pillér megszüntetéséből származó egyszeri jelentős transzfernek és "számos konszolidációs intézkedésnek" köszönhetően a bruttó hazai termék 79,2 százalékára csökkent. A dokumentum emlékeztet, hogy a magyar konvergenciaprogram jövőre 78,1, 2014-ben pedig 77,2 százalékos adósságszinttel számol, a Bizottság viszont ennél 1-1 százalékponttal többre számít.

Emlékeztetnek ugyanakkor arra is, hogy a túlzott hiány megszüntetését követő évtől, 2013-tól Magyarországnak a középtávú célkitűzésével összhangban lévő költségvetési irányvonalat kell fenntartania, beleértve a kiadásnövelési referenciaérték tiszteletben tartását, és megfelelő előrehaladást kell tennie az adósságkritérium teljesítése felé. 

A forint nem reagált a hírre

Bár több szakértő is úgy nyilatkozott a napokban, hogy a túlzottdeficit-eljárás megszüntetése a forint erősödésének irányába hathat, a bejelentést követően az euró-forint árfolyam érdemben nem reagált a hírre: változatlanul 288,2-es szint közelében mozog a kurzus.

Kaptunk még azért javaslatokat is

Szintén szerda délután tette közzé a Bizottság az országspecifikus ajánlásokat is, és természetesen hazánk esetében is nyilvánosságra került egy ilyen dokumentum. 

  • Először is hiteles és növekedésbarát költségvetési politikai végrehajtását várják a kormánytól, mely a kiadások megtakarítására is irányul és fenntartja a költségvetés rendezett pozícióját. Erre a lépésre építve "állítsa stabil csökkenő pályára az államadósság-rátát, a felgyülemlett makrogazdasági egyensúlyhiány enyhítése érdekében is" - olvasható a dokumentumban. Egyben javasolják, hogy a kormány szélesítse a Költségvetési Tanács hatáskörét.
  • Ismét előkerül a bankszektorra rótt különadók csökkentése is, ez ugyanis az egyik lépés lenne ahhoz, hogy a kormány segítse a hitelezés újbóli beindulását, másfelől ez a pénzügyi szektor tőkefelhalmozási képességének javításán is múlik. Egyben javasolják, hogy hozzunk létre egy bankszanálási rendszert is.
  • Stabilabb, kiszámíthatóbb, és kiegyensúlyozottabb társaságiadó-rendszert is javasolnak Brüsszelből, ugyanakkor a társasági adó egyszerűsítését és a különadók csökkentését várják Orbánéktól. Emellett "folytassa a munka megadóztatásának foglalkoztatás-barátabbá tételét az alacsony keresetűek adóterhének enyhítésével" - írják.
  • A fiatalok munkanélküliségének visszaszorítására kérték fel a kormányt a brüsszeli szakemberek, például az ifjúsági garancia segítségével. Ugyanakkor szeretnék, ha a csökkentené a kormány a közmunkaprogramok dominanciáját, és növelné a nők foglalkoztatottságát, illetve erősítenék a képzési programokat.
  • Javasolják, hogy a kormány állítsa vissza a külföldi befektetők számára vonzó üzleti környezetet a piaci verseny elősegítésével és a szabályozási keret stabilabbá tételével.
  • Végezetül javasolják, hogy a kormány fokozatosan szüntesse meg a szabályozott energiaárakat, eközben pedig biztosítsa a gazdaságilag kiszolgáltatott fogyasztók védelmét. A működési költségek csökkentése és a bevételek növelése révén pedig biztosítsa az állami tulajdonú vállalatok pénzügyi fenntarthatóságát a közlekedési ágazatban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!