Az Európai Bizottság szerda délutáni sajtótájékoztatóján közölte, hogy 5 tagállam esetében a túlzottdeficit-eljárás megszüntetését fogja javasolni. Hazánk mellett Litvánia, Lettország, Románia és Olaszország ellen zárulhat le az eljárás. Ugyanakkor a Bizottság azt is javasolta, hogy Málta ellen induljon túlzottdeficit-eljárás.
Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Spanyolország és Szlovénia ügyében pedig a Bizottság azt indítványozza, hogy hosszabbítsák meg a túlzott mértékű deficit elfogadható szintre történő lefaragásának a határidejét. Magyarán ők még haladékot kapnak.
A Bizottság által közzétett dokumentum szerint figyelembe vették Magyarország esetében a konvergenciaprogramban és az azóta megfogalmazott kormányzati intézkedéseket is. Utóbbiak az idén a GDP 0,3, jövőre pedig 0,7 százalékával javítják az egyenleget. Ezek nyomán pedig úgy vélik, hogy a költségvetési hiánya az előrejelzési időszakban "várhatóan a GDP 3 százalékában meghatározott, szerződés szerinti referenciaérték alatt marad" - olvasható a dokumentumban. 2013-ra 2,7, jövőre pedig 2,9 százalékos hiányt várnak ezek után.
Az Európai Bizottság egyébként nemcsak az adott évi folyamatokat, hanem a következő évek esetében is 3 százalék alatti hiányt szeretett volna látni ahhoz, hogy megszüntesse a deficiteljárást hazánk ellen.
A Bizottság úgy ítéli meg, hogy Magyarország államadóssága is csökkenő pályára került: 2010-ben még a GDP csaknem 82 százaléka volt, 2012-ig pedig a kötelező magán-nyugdíjpénztári pillér megszüntetéséből származó egyszeri jelentős transzfernek és "számos konszolidációs intézkedésnek" köszönhetően a bruttó hazai termék 79,2 százalékára csökkent. A dokumentum emlékeztet, hogy a magyar konvergenciaprogram jövőre 78,1, 2014-ben pedig 77,2 százalékos adósságszinttel számol, a Bizottság viszont ennél 1-1 százalékponttal többre számít.
Emlékeztetnek ugyanakkor arra is, hogy a túlzott hiány megszüntetését követő évtől, 2013-tól Magyarországnak a középtávú célkitűzésével összhangban lévő költségvetési irányvonalat kell fenntartania, beleértve a kiadásnövelési referenciaérték tiszteletben tartását, és megfelelő előrehaladást kell tennie az adósságkritérium teljesítése felé.
A forint nem reagált a hírre
Bár több szakértő is úgy nyilatkozott a napokban, hogy a túlzottdeficit-eljárás megszüntetése a forint erősödésének irányába hathat, a bejelentést követően az euró-forint árfolyam érdemben nem reagált a hírre: változatlanul 288,2-es szint közelében mozog a kurzus.
Kaptunk még azért javaslatokat is
Szintén szerda délután tette közzé a Bizottság az országspecifikus ajánlásokat is, és természetesen hazánk esetében is nyilvánosságra került egy ilyen dokumentum.
- Először is hiteles és növekedésbarát költségvetési politikai végrehajtását várják a kormánytól, mely a kiadások megtakarítására is irányul és fenntartja a költségvetés rendezett pozícióját. Erre a lépésre építve "állítsa stabil csökkenő pályára az államadósság-rátát, a felgyülemlett makrogazdasági egyensúlyhiány enyhítése érdekében is" - olvasható a dokumentumban. Egyben javasolják, hogy a kormány szélesítse a Költségvetési Tanács hatáskörét.
- Ismét előkerül a bankszektorra rótt különadók csökkentése is, ez ugyanis az egyik lépés lenne ahhoz, hogy a kormány segítse a hitelezés újbóli beindulását, másfelől ez a pénzügyi szektor tőkefelhalmozási képességének javításán is múlik. Egyben javasolják, hogy hozzunk létre egy bankszanálási rendszert is.
- Stabilabb, kiszámíthatóbb, és kiegyensúlyozottabb társaságiadó-rendszert is javasolnak Brüsszelből, ugyanakkor a társasági adó egyszerűsítését és a különadók csökkentését várják Orbánéktól. Emellett "folytassa a munka megadóztatásának foglalkoztatás-barátabbá tételét az alacsony keresetűek adóterhének enyhítésével" - írják.
- A fiatalok munkanélküliségének visszaszorítására kérték fel a kormányt a brüsszeli szakemberek, például az ifjúsági garancia segítségével. Ugyanakkor szeretnék, ha a csökkentené a kormány a közmunkaprogramok dominanciáját, és növelné a nők foglalkoztatottságát, illetve erősítenék a képzési programokat.
- Javasolják, hogy a kormány állítsa vissza a külföldi befektetők számára vonzó üzleti környezetet a piaci verseny elősegítésével és a szabályozási keret stabilabbá tételével.
- Végezetül javasolják, hogy a kormány fokozatosan szüntesse meg a szabályozott energiaárakat, eközben pedig biztosítsa a gazdaságilag kiszolgáltatott fogyasztók védelmét. A működési költségek csökkentése és a bevételek növelése révén pedig biztosítsa az állami tulajdonú vállalatok pénzügyi fenntarthatóságát a közlekedési ágazatban.
mfor.hu