A külföldi kötvénykibocsátást bemutatókörút (roadshow) előzi meg Frankfurtban, Párizsban, Londonban, majd a nyár közepén a tengerentúlon, mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter szerdán.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének csütörtöki elemzése szerint a kibocsátás különös jelentőségét az adja, hogy a piac jó eséllyel az új kötvény fogadtatását a Magyarország iránti befektetői kockázatvállalási hajlandóság mércéjének fogja tekinteni.
A ház szerint a kibocsátás sikere önbizalmat adhat a magyar jegybanknak is a kamatcsökkentési ciklus újrakezdéséhez. Az elemzés felidézi, hogy Simor András, az MNB elnöke a legutóbbi kamatdöntő ülés után maga is megjegyezte: a kormánykötvény-értékesítés újraindulása, beleértve a nemzetközi kötvénykibocsátást, egyértelmű jele lenne a magyar befektetési termékek javuló kockázati megítélésének, és ez lehetőséget teremtene a kamatcsökkentésre.
A JP Morgan a csütörtökön Londonban kiadott elemzésben kiemeli, hogy a magyar gazdaság hivatalos idei finanszírozási tervében nem szerepelt külföldi piaci adósságkibocsátás, a terv a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és a Világbank hiteleiből irányozza elő a finanszírozási igények zömének fedezését.
Nagy londoni befektetési házak mindazonáltal már az eurokötvény-kibocsátási tervek ismertetése előtt annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a jelenlegi magyarországi makrogazdasági helyzetben most már el kellene kezdeni a jegybanki alapkamat csökkentését.
A Bank of America-Merril Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlege a cég e hét elején kiadott elemzése szerint úgy számol, hogy a Monetáris Tanács e havi ülésén is változatlanul hagyott 9,50 százalékos alapkamat - a jelenlegi, illetve a BoA-ML által tizenkét havi távlatban jósolt maginflációs ütemmel kiigazítva - 6,2-7,8 százalékos pozitív reálkamatszintet jelent, ami "az egyik legmagasabb reálkamat az egész világon".
A ház szerint az optimális idei év végi jegybanki kamatszint Magyarország esetében 5 százalék körül lenne, 6,5 százalékos GDP-visszaesést, 3 százalékos maginflációt és változatlan forintárfolyamot feltételezve. Figyelembe véve azonban a kockázatokat is, a BoA-ML kamat-előrejelzése 7,50 százalék 2009 végére, és 5,50 százalék 2010 végére.