4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy friss statisztika alapján a többi országhoz képest rengeteg orvossal konzultálunk egy év alatt, ami végeredményben nem túlságosan kedvező.

Az OECD legfrissebb, Egészségyügyi Körkép 2015 című kiadványának egyik grafikonja arra világít rá, hogy az egyes tagállamokban átlagosan évente hány orvossal konzultálnak az emberek. Ezen a listán Magyarország az "előkelő" harmadik helyet szerezte meg 11,7 doktorral. Ennél több orvossal a japánok (12,9) és a koreaiak (14,6) találkoznak egy évben. A rangsor másik végén pedig a dél-afrikaiakat, a finneket és a brazilokat találjuk, ők sorrendben egy év alatt 2,5, 2,6 és 2,7 orvossal konzultálnak.

Annak megítélése, hogy ez a szám jó-e nekünk, örülhetünk-e a helyezésünknek, vagy sem, nem annyira egyértelmű. Az OECD kiadványa szerint ez a szám részben a kulturális különbségeket is magába foglalja. A dánok, spanyolok, olaszok, hollandok (akik évi 4-5 orvossal találkoznak a statisztika szerint) például mindig egy általános orvossal konzultálnak először, aki szükség esetén utalja őket tovább specialistákhoz. Más országokban pedig a betegek már rögtön az adott szakterületet ismerő orvossal találkoznak először.

(Forrás: OECD)

Emellett természetesen az eltérő egészségügyi rendszerek is befolyásolják a számokat. Ott, ahol térítésmentes ellátást nyújtanak az orvosok, jellemzően magasabb a látogatási arány is, a többségében fizetős orvosi ellátást biztosító országok pedig alacsonyabb konzultációs számmal rendelkeznek.

A tanulmány megjegyzi még azt is, hogy a svéd és a finn alacsony ráta azzal is magyarázható, hogy az alap- és a kórházi ellátás is egyaránt páciensközpontú és az átlagosnál jobban koncentrálnak komplex esetek ellátására is.

Ez alapján kijelenthető, hogy a magyarok részben az ingyenes ellátás adta lehetőséget használják ki, ezért is közölt hazánkra vonatkozóan magas számot az OECD. Másfelől pedig gyakran a sors hozza azt, hogy egy adott problémával sok orvost kell felkeresni. Például egy huzamosabb ideje tartó, különösebb kiváltó ok nélküli csuklófájdalommal a pácienst először egy sebészrendelésre küldik el, onnan neurológiára, majd fizikoterápiára, annak sikertelensége esetén pedig egy specialistához vezet az út, melynek végén műtétre kerül sor.

Változás?

A kiadvány szerint egyébként Magyarország még mind az egy főre jutó, mind pedig a GDP-arányos egészségügyi kiadásokat tekintve az OECD-átlag alatt teljesít. Annak ellenére, hogy 2009 és 2013 között már növekedett az egy főre jutó egészségügyi kiadások nagysága.

Az egy főre jutó gyógyszerkiadás az egyik legmagasabb Magyarországon, a lista második helyén áll. "Ez jól jelzi az egészségügyön belüli szerkezeti kihívásokat" - mutatott rá Cséfalvay Zoltán, az OECD magyar állandó képviseletének vezetője az MTI tudósítása szerint.

A kiadvány gazdasági szempontból fontos megállapítása, hogy a 2011-es adatok szerint Magyarországon a vállalatok kutatási és fejlesztési ráfordításainak 25 százaléka a gyógyszeriparban valósult meg, ami az OECD-n belül a negyedik legmagasabb arány Svájc, Belgium és az Egyesült Királyság után.

A korábbi forráskivonások az OECD szerint oda vezettek, hogy a magyar egészségügyi dolgozók a nemzeti átlagbérhez viszonyítva a legrosszabbul keresők közé tartoztak, ami csökkenti Magyarország megtartó erejét az egészségügyben. Noha Magyarországon az orvosok száma a lakossághoz viszonyítva megközelíti az OECD-átlagot, figyelmeztető jel, hogy az orvosok 40 százaléka 55 évnél idősebb (míg ebben az esetben az OECD-átlag 33 százalék). A kiadvány adatai szerint az utánpótlás mértékével nincs gond, hiszen a végzős orvosok lakosságarányos száma az ötödik legnagyobb az OECD-tagállamok között. Ugyanakkor a nővérek esetében az adatok már árnyaltabb képet mutatnak, hiszen esetükben mind a dolgozók, mind a végzősök lakossághoz mért aránya OECD-átlag alatti.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!