Januárban 0,14 százalékos emelkedést regisztráltak, míg az elmúlt év második felében mindig növekedés volt tapasztalható. Az index, az idei februárt kivéve legutóbb 2009 júniusában csökkent. Az Ecostat közleményből kiderül: a gyorsulási irányadó összetevői közül hat a növekedés, négy pedig a csökkenés irányába hatott.
A Világgazdaság internetes honlapján csütörtökön megjelent, az indexet elemző cikk szerint tovább javultak a magyar export szempontjából kulcsfontosságú német gazdasági várakozások. Emellett a budapesti tőzsdeindex is folytatta a szárnyalást. A keresleti oldalon meghatározó indikátor, a reálkereset is emelkedést mutatott.
A leginkább pozitív jel a gazdaság magára találása szempontjából az ipar kiemelkedő adata, amely nagy szerepet játszott a gyia növekedésében is. A munkakeresés átlagos időtartamának rövidülése egyelőre még mindig inkább a nagyszámú frissen utcára került dolgozó megjelenésére, mintsem a munkaerőpiac javulására vezethető vissza.
Az elemzés szerint ugyanakkor a mutató összetevőin is látszik, hogy a gyenge belföldi keresletet alig tudja ellensúlyozni a törékenynek számító külső konjunktúra. Ebből ráadásul a belföldi piacon érdekelt szereplők szinte semmit nem éreznek, mivel a tavaly drasztikusan leépített készleteiket töltik csak fel az exportorientált termelők. A valóban érezhető javulásra még várni kell, az előrejelzések alapján legalább egy negyedévet, de kedvezőtlen külső fordulat esetén még többet.
A gyorsulási irányadó (gyia) egy nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t előre jelző részindikátorokból számítanak. A mutató gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a belföldi folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán csak több hónap elteltével látnak napvilágot.
MTI