5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az NGM egy szóval kergeti őrületbe az MNB-t: diverzifikáció.

Elfelejtettük a Panda-kötvényeket?

Tavaly decemberben még több, mint elméleti lehetőségként beszélt egy újabb kínai kötvénykibocsátásról Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, azóta viszont nem érkezett hír az emisszió előkészületeiről. Ráadásul – mint hétvégi cikkünkben is írtuk – egy komoly szakmai vita bontakozott ki a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Nemzeti Bank között az idei devizakötvény kibocsátások szükségességéről.

Az MNB határozottan azon az állásponton van, hogy nincs szükség forrásbevonásra külföldi pénznemben, az NGM ugyanakkor nem akarja kizárni ezt a lehetőséget. A szakmai megfontolásokon túl – amelyekre mindjárt kitérünk – a két intézmény vezetői, Varga Mihály és Matolcsy György közti, régóta húzódó konfliktus is közrejátszhat abban, hogy egymással szembenálló álláspontot foglaltak el ebben a kérdésben.

Most egy újabb finom jelzést küldött a kormányt képviselő minisztérium a portálunknak adott válaszukban, hogy igenis foglalkozni kell a devizakötvény kibocsátással.

Érdemes gyorsan rögzíteni, hogy az Államadósság Kezelő Központ 2017-es adósságfinanszírozási terve számol külföldi devizakötvények piacra dobásával, mintegy 1 milliárd euró (308 milliárd forint) értékben. Az ÁKK jelzése szerint ez lefelé és felfelé is eltérhet a valóságban.

Az adósságfinanszírozási terv bejelentésekor 

Azóta azt is megtudtuk, hogy várhatóan az év első felében kerül sor az eurókötvények értékesítésére. Ezt azzal indokolta a nemzetgazdasági miniszter, hogy a második félév már kevésbé lenne kedvező erre, a hozamkörnyezet várható változása miatt.

Arról a finanszírozási tervben nem esik szó, hogy konkrétan kínai papírokat is felkínálnánk a befektetőknek, bár annyit megjegyez az ÁKK, hogy a tervezett forrásbevonás során több deviza is szóba jöhet, s a paraméterek meghatározása a konkrét kibocsátás előtt történik majd.

Fontos, hogy ennél az 1 milliárd eurónál magasabb lesz idén a lejáró devizaadósság, a külföldi része ennek 508 milliárd forint (emellett van belföldi kibocsátás is, a PEMÁK-on keresztül, valamint hitelek lejárata is esedékes, de ez cikkünk témája szempontjából lényegtelen). A kormány tehát tovább növeli a forintadósság arányát a teljes portfolión belül, hogy minél kisebb legyen a kitettségünk a külföld felé. Ettől azonban még tény, hogy a finanszírozási terv része a devizakötvény piacra való kilépés.

A Magyar Nemzeti Banknak azonban ez is sok. Ők egyáltalán nem akarnak ilyen módon forrást bevonni, szerintük meg kell elégedni azzal, amit a forint alapú papírok biztosítani tudnak. Szakmai cikkekben, konferenciákon tartott előadásokon érvelnek amellett, hogy tartsuk távol magunkat a devizakötvényektől.

A jegybank két szakértője, Baksay Gergely és Kuti Zsolt egy, az MNB honlapján február 7-én publikált cikkben tették egyértelművé a nemzeti bank álláspontját, „2017-ben sincs szükség piaci devizakötvények kibocsátására” című írásukban. Egy idézet a cikkből: „Nemzetközi összevetésben azonban az elmúlt évek dinamikus csökkenése ellenére is magas hazánkban a költségvetés devizaadósságának aránya, ezért fontos annak további mérséklése. Ezzel ellentétes lenne egy jelentős piaci devizakötvény kibocsátás, amely növelné a sérülékenységet, miközben érdemi előnyökkel nem járna. Ennek alapján helyes az elmúlt években követett, forint finanszírozásra épülő stratégia, amely csak akkor fordulna jelentős devizakötvény kibocsátáshoz, ha a forint papírok iránti kereslet változása ezt szükségessé teszi.”

Ehhez képest folyik az eurókötvény kibocsátásának előkészítése, s talán egy kínai, úgynevezett on-shore csomag is összeállhat a következő hónapokban. Ez a kínai belső piacot célozná meg. Tavaly tavasszal már volt egy 3 éves futamidejű kibocsátás, melynek során 1 milliárd jüan értékben talált gazdára a felkínált mennyiség. Akkor az off-shore piacot célozta meg a magyar kibocsátó, tehát szingapúri, hongkongi területen élőket, most viszont a kínai belső piac feltérképezése történhet meg a panda kötvényekkel.

Hongkong, az első kibocsátás egyik piaca 

Hogy ez tényleg megtörténik-e, az még nem biztos, bár a múlt év végén az ÁKK szakemberei Kínában jártak, ahol befektetői találkozókon vettek részt. A látogatás célja elsősorban nem a kibocsátás tényleges előkészítése volt, inkább az ismerkedés a helyi viszonyokkal.

Azóta nem érkezett hír arról, hogy ismét teszt alá vesszük-e a távol-keleti térséget. Ezért rákérdeztünk az NGM-ben, mikor várható ez. A tárca válasza szerint az adósságkezelő folyamatosan figyeli a nemzetközi piacokat és fejleményeket, hiszen kedvező piaci környezetben megfontolandó akár ilyen eszközzel is élni.

Mint írják, a folyamatosan mérséklődő adósságszint mellett az adósságkezelési döntéseket három alapvető szempont befolyásolja. Az egyik az adósságállomány biztonsága – alacsony külső kitettségének elérése – s ezt szolgálja az állomány domináns részének forintosítása. A második az adóssághoz kapcsolódó költségek minimalizálása.

Harmadrészt pedig fontos követelmény az adósság portfolió diverzifikálása.

E három szempont eredőjeként, a mindenkori piaci helyzet függvényében születnek meg a konkrét adósságkezelési döntések.

E válaszból arra lehet következtetni, hogy a nemzetgazdasági tárcánál változatlanul nem tettek le arról, hogy devizakötvényeket is kibocsássanak idén, akár a kínai piacot érintően is. Az MNB és az NGM közti vita végére tehát továbbra sem került pont.

Baka F. Zoltán

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!