5p

A látszat ellenére most a nemzetgazdasági miniszterre nagyobb szüksége van Orbán Viktornak.

Varga és Matolcsy háborúja

Újabb epizóddal bővült a magyar pénzügyi politika két meghatározó alakjának, Varga Mihálynak és Matolcsy Györgynek évek óta tartó csatája a legbefolyásosabb gazdasági irányító posztért. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara február végi rendezvényén nagy nyilvánosság előtt zajlott a legutóbbi pengeváltás. Míg a Magyar Nemzeti Bank elnöke - szokásához híven - kizárólag magának tulajdonította az érdemet a javuló gazdasági eredmények elérésében, Varga Mihály az államháztartás konszolidációjának sikerét csak arra az időszakra - 2013 utánra - pozícionálta, amikortól ő vezeti a Nemzetgazdasági Minisztériumot.

Tették mindezt Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében, akiről közismert, hogy szereti a versenyhelyzetet, nem csak a sportban, de a politikában is. Nála nincs dedikált gazdája egy területnek, többen kapnak felügyeleti jogosítványokat (lásd az energetika, amely felett egy időben a Miniszterelnökség és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium is kontrollt gyakorolt). A kormányfő hisz abban, hogy ezek a helyzetek jobb teljesítményre sarkallják a résztvevőket. Ezért nincs ellenére, hogy a gazdaságpolitikána több stratégiai centruma legyen, vagyis ne kizárólag a József nádor téren, a nemzetgazdasági tárcánál alkossanak koncepciókat, hanem például a Szabadság téren, a nemzeti bankban is.

Ez a kikényszerített versenyhelyzet azonban kényelmetlen is lehet, hiszen adott esetben nem lehet tudni, ki az igazi gazdája a területnek, kitől kell várni az instrukciókat. Matolcsy ráadásul a nemzeti bank előtt pont a nemzetgazdasági tárcát vezette, tehát mind a fiskális, mind a monetáris ügyekben jártasságot szerzett. Így aztán feljogosítva érzi magát, hogy olyan témákban is megnyilatkozzon, illetve az MNB-n keresztül tanulmámyokat adjon ki, amelyek túlmutatnak a jegybank feladatain. Más értelmezésben viszont egy nemzeti banknak ez is a dolga, nem csak a szűken vett monetáris politika gondozása.

Az mfor.hu információi szerint valóban nem nevezhető súrlódásoktól mentesnek Varga és Matolcsy szakmai kapcsolata.

Matolcsy aktivitását sérelmezik a nemzetgazdasági minisztériumban, azt túlterjeszkedésnek gondolják, egynémely ötletét pedig egyenesen hajmeresztőnek. Viszont Orbán látványosan kiáll Matolcsy mellett, őt nagy stratégának tartja, aki képes volt a nemzetközi gazdaságpolitika szabadelvű fősodorjával szemben cselekedni, és így konszolidálni az államháztartást, fékezni az inflációt. (Egy feladat maradt még: megtalálni a tartós növekedés hajtóerejét. Azt már tudjuk, hogy az uniós pénzek nélkül legfeljebb 2 százalékos növekedésre képes a magyar gazdaság, ráadásul 2020 után a várhatóan elapadó támogatásokat valamiből pótolni kell majd. Erre még nem találták fel a Matolcsy-féle csodaszert.)

Visszatérve az MKIK rendezvényére, a hallgatóságnak feltűnhetett, hogy Orbán milyen egybecsengően beszélt Matolcsyval a kitörési lehetőségekről. Felhívta a közönség figyelmét az MNB tavaly publikált, versenyképességről szóló kötetére, ami a vezérfonala lesz az előttünk álló gazdaságpolitikai intézkedéseknek. Varga Mihály kevesebb jó szót kapott, amiből sokan azt szűrték le, hogy Matolcsy győzelemre áll ebben a csatában.

Portálunkat is kíváncsivá tették a kamaránál történtek, ezért megkerestük Orbán gazdasági tanácsadói körébe tartozó egyik bizalmasát, hogy belülről is olyannak látszik-e a Varga-Matolcsy konfliktus, mint kívülről. Informátorunk minden szereplőt jól ismer ebben a történetben. Nem tagadta, hogy vannak nézetkülönbségek köztük, de szerinte nem arról van szó, hogy bármelyikük ifontosabb lenne a miniszterelnöknek, mint a másik. Helyzetek, korszakok vannak, amikor más-más munkára van szükség, az arra megfelelő emberrel.

Matolcsy kezdeményező, ötletelő típus, aktív, aki mindig újítani, változtatni akar. Varga ehhez képest visszafogottabb, nyugisabb, az ő terepe a konszolidáció. Márpedig most ilyen időszakot élünk, amikor az utóbbi tulajdonságokra van szükség. Nyilatkozónk szerint tehát félrevezető a kamaránál történtekből megítélni Varga, illetve Matolcsy befolyásának változását.

A jelenlegi időszakban a nemzetgazdasági miniszter képességeire támaszkodik Orbán, de eljön megint az az idő, amikor újra Matolcsy kezdeményezőkészségére számít majd a kormányfő.

Megpróbáltunk a kormányból is megszólaltatni valakit, hogy azon a szinten milyen benyomások alakultak ki erről az izgalmas szakmai viszonyról. Lázár Jánosnak a legutóbbi Kormányinfón tettük fel a kérdést, hogy szerinte Orbán Viktor kire hallgat inkább gazdasági ügyekben, Vargára vagy Matolcsyra.

Lázár János szerint minden rendben van. 

A Miniszterelnökséget vezető miniszter felidézte, hogy a gazdasági miniszter és a jegybankelnök is tagja a gazdasági tanácsnak, amit negyedévente hív össze Orbán, rajtuk kívül még a kancelláriaminiszert (vagyis maga Lázár) és a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője (Rogán Antal) vesz részt ezeken az üléseken. Így, mindannyiukra hallgat a miniszterelnök gazdasági kérdésekben - válaszolta Lázár egy félmosoly kíséretében. Majd hozzátette: a miniszterelnök elégedett lehet, mert van egy kiváló államháztartásért felelős minisztere és egy nagyon jó jegybankelnöke. Ez megnyugvásra és örömre ad okot - mondta Lázár, ugyanazzal az arckifejezéssel.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!