3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Véglegesítette az osztrák kormány keddi ülésén azt az adó- és takarékossági csomagot, amelynek a célja 2016-ra megszüntetni a költségvetési hiányt.

Az öt év alatt 28 milliárd euró egyenlegjavulással számol a kormány, ebből 17,3 milliárd eurót a kiadások csökkentésével teremtenének elő, új adókból 9,2 milliárd euró bevételt terveznek.

Az államosított Volksbank (ÖVAG) megmentésével járó költségek fedezésére határozott időtartamra (2012-től 2017-ig) 25 százalékkal megemelik a bankadót és bevezetnek egy alternatív modellt a vállalati nyugdíjpénztárak adózására. A kormány a bankok és a pénztárszövetség bírálata ellenére is kitart mindkét intézkedés mellett.

Kormánytagok keddi nyilatkozatai szerint a javaslatokon már nem terveznek érdemi változtatást a csütörtöki parlamenti beterjesztésig. Az ellenzék és szakmai, társadalmi csoportok továbbra is változtatásokat szorgalmaznak, de a két kormánypárt együttesen - az Osztrák Szociáldemokraták (SPÖ) és a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) - rendelkezik a csomag megszavazásához szükséges többséggel.

A mintegy száz törvénymódosításból álló intézkedéscsomag többek között értéknövekmény-adót vezet be az ingatlaneladásból származó bevételekre. Ebből a tételből évente 750 millió eurót várnak. Csökken az osztrák székhelyű nemzetközi vállalatcsoportok csoportos adózási kedvezménye. 2013-2016 között úgynevezett szolidaritási hozzájárulást kell fizetniük a felső jövedelmi réteghez tartozóknak, mintegy évi 186 ezer euró felett. Ez a kormány reményei szerint 110 millió eurót hoz egy év alatt az államnak.

A csomag egyik központi eleme, hogy szigorítják az előrehozott és korkedvezményes nyugdíjazás feltételeit. Az ezzel elérhető megtakarításokat 7,5 milliárd euróra becsülik. Az átlagos nyugdíjba vonulási életkor Ausztriában jelenleg 58 év, ez a várakozások szerint 2016-ig 1,2 évvel emelkedhet.

Az állami kiadások csökkentése keretében 2012-től két évre befagyasztják a köztisztviselők bérét és csökkentik a létszámukat. 2013-ban és a rákövetkező évben a nyugdíjakat az eddigi gyakorlattól eltérően nem az infláció teljes mértékével, csak annak egy részével emelik.

Mindössze egy héttel ezelőtt jelentette be a kormány az ÖVAG államosítását. Az állam a rá háruló mintegy egymilliárd eurós terhet a tavaly 500 millió eurót hozó bankadó megemelésével és a kiegészítő, vállalati nyugdíjak előre hozott adózásának lehetőségével akarja előteremteni. A pénzügyminisztérium számításai szerint 80 ezer nyugdíjjogosult választja az új modellt és az 900 millió euró többletforrást jelenthet 2012-ben. A pénztárszövetség ezt vitatja, szerintük jóval kevesebb, mindössze 50 millió euró folyik majd be. Nem maradt visszhang nélkül a bankadó megemelése sem. Az osztrák gazdasági kamara banki tagozatának elnöke, Walter Rothensteiner még február végén igazságtalannak nevezte azt és úgy fogalmazott, hogy az a magasabb tőkeelőírásokkal együtt jelentősen befolyásolhatja az osztrák bankok teljesítményét.

A parlamenti végszavazást a törvényhozás alsó- illetve felsőházában március 28-ra, illetve 29-re tervezik. A csomagnak az adókat érintő része már április elsejével hatályba lép a kormány tervei szerint.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!