A jogszabály a központi költségvetés 2009. évi bevételi főösszegét 8.300,2 milliárd forintban, kiadási főösszegét 8.961 milliárd forintban, hiányát 660,8 milliárd forintban állapítja meg. A jövő évi büdzsé általános tartaléka 47,178 milliárd forint lesz, miután korábban az ellenzék olyan indítványt támogatott, amelynek nem volt forrása.
Még nem volt példa a parlamentben arra, hogy a költségvetést közvetlenül zárószavazás előtt ilyen jelentős mértékben módosítsák. Az ellenzéki pártok azonban sorozatosan szavazták le a kisebbségi kormányt az önkormányzati sportnormatíva ügyében. Így olyan módosító indítványt fogadtak el végül, amelynek nem volt fedezete, és elutasította a kormánynak azt a javaslatát is, amely a hiányt csökkentette volna.
A jövő évi büdzsé rendhagyó módon készült: a másodszor benyújtott költségvetéshez beadott pénzügyminiszteri módosító indítvány formájában tárgyalta a Ház.
Jövőre a nyugdíjalap továbbra is nullszaldós, bevételi és kiadási főösszege 2.999 milliárd forint.
Az Egészségbiztosítási Alap bevételi főösszege 1.408 milliárd forint, kiadási főösszege pedig 1.417 milliárd forint, a hiány 8,8 milliárd forint.
A kormányzat azzal számol, hogy 2009-ben az államháztartás hiánya GDP arányosan 2,6 százalék lehet, ami azt jelenti, hogy Magyarország jövőre megfelel a maastrichti, azaz az eurócsatlakozáshoz szükséges kritériumoknak.
A Veres János által beadott módosító csomag kiadáscsökkentő lépései összességében mintegy 400 milliárd forinttal mérsékelték a büdzsé október elején beterjesztett változatához képest az államháztartási kiadásokat, így a hiány további 92 milliárd forinttal lett alacsonyabb.
A költségvetés vitájában a pénzügyminiszter kiemelte: a kormány pénzügyi válság kapcsán hozott intézkedéseinek része, hogy a kabinet áttervezte a 2009-es makropályát. Elmondta: olyan új makroelőrejelzést készítettek, ami a legrosszabb esetet veszi figyelembe.
Ennek alapján gazdasági növekedés helyett 1 százalékos visszaeséssel, a beruházások, a háztartások fogyasztásának csökkenésével számol a kormány. A büdzsé alapjául felvázolt makropálya szerint a beruházásoknál a csökkenés mértéke 0,9 százalék, a háztartások fogyasztásánál pedig 3,1 százalék lesz.
"Arra sincs lehetőség, hogy megőrizzük a reálbéreket, ez a nagyon konzervatív prognózis a reálbérek 2,7 százalékos mérséklődését vette figyelembe" - szögezte le a pénzügyminiszter. Hozzátette: az infláció az ez évihez képest jelentősen, mintegy 4,5 százalékra mérséklődik.
A jövő évi költségvetésben hozzávetőleg 112 milliárd forintos az az előirányzat, amellyel a kabinet a közszféra 13. havi illetmény-felfüggesztést kompenzálná az érintetteknek.
A Miniszterelnöki Hivatal fejezetébe épített "különféle személyi kifizetések" címszó alatt megjelenő, mintegy 70 milliárd forintos előirányzat is erre fordítható, és az önkormányzati fejezetben bérpolitikai intézkedésekre szánt több mint 20 milliárd forint is, illetve más tárcáknál is van felhasználható forrás erre a célra.
MTI/Menedzsment Fórum