Idén először kellett szomorúan elkullognunk a piacról
Az év első három hónapjában összesen 135 milliárd forinttal teljesítette túl Magyarország előzetes terveit a kötvénypiacon, áprilisban viszont 15,5 milliárd forinttal kevesebb állampapírt sikerült eladni, mint amennyit előzetesen meghirdettünk. Vagyis összesen a 423 milliárd forintnyi meghirdetett kötvényből 407,5 milliárdot sikerült eladnunk az aukciókon. Ez az idei legalacsonyabb értékesített mennyiség, hiszen januárban 412, februárban 570, míg márciusban 519 milliárd forint értékben sikerült eladni állampapírokat. Persze az év első négy hónapjában még így is közel 120 milliárdos túlteljesítésnél áll az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Az áprilisi sikertelenségben szerepe lehetett annak, hogy a hónap során egyre türelmetlenebbé vált a piac, hiszen hazánk még novemberben kezdeményezett tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), azonban közel fél évig a tárgyalások megkezdéséig sem jutottunk el. A hónap végén aztán kedvező híreket kaptunk, hiszen az Európai Bizottság engedélyezte a hivatalos hiteltárgyalások megkezdését. A következő hónapok nagy kérdése az lesz, milyen gyorsan sikerül megállapodni, és az milyen hatással lesz a magyar kötvények iránti keresletre.
A sikertelen hathetes aukción hasaltunk el
Részletesen vizsgálva az áprilisi aukciók eredményeit, az derül ki, hogy a hónap elején tartott sikertelen likviditási papír értékesítésének köszönhetjük a gyenge hónapot. Az ÁKK április 2-án 50 milliárd forint értékben adott volna el hathetes papírokat, azonban azokra mindössze 38 milliárd forint értékben nyújtottak be ajánlatot a befektetők, így a szervezet 30 milliárdot fogadott el. Ezt a 20 milliárdos mínuszt pedig a hónap végéig sem sikerült ledolgozni.
A hathetesek mellett a 12 hónapos diszkont kincstárjegyek esetében volt egy kis elcsúszás, hiszen két aukción összesen 90 milliárd forint értékben hirdetett meg éves papírt az adósságkezelő, azonban ezekből végül csak 85 milliárdot sikerült eladni. A 3 hónapos diszkont kincstárjegyek esetében hajszálra az előzetesen kitűzött mennyiség ment el, a 200 milliárdnyi értékesítéssel szokás szerint ez lett a hónap legnagyobb mértékben eladott magyar állampapírja.
4,5 milliárd forintos többletkibocsátást értünk el a múlt hónapban a 3 éves kötvények piacán, míg ötéves papírból 5 milliárddal sikerült a terv felett értékesíteni. Tízéves aukcióból kivételesen csak egy volt áprilisban, azon elment a meghirdetett 10 milliárdnyi kötvény, hasonló volt a helyzet a 15 éves papírok esetében is.
A hónap végén nagyot estek a hozamok a másodpiacon
A hozamok alakulását vizsgálva az derül ki, hogy az aukciókon többnyire stagnálás volt tapasztalható áprilisban, a másodpiacon viszont a már említett hó végi kedvező fejleményeknek köszönhetően intenzív hozamcsökkenés mutatkozott. A 3 hónapos kincstárjegyek aukcióit vizsgálva az derül ki, hogy április során összesen 3 bázisponttal emelkedett a hozam, a 3 éveseknél 5, míg az 5 éveseknél 9 bázispontos csökkenést regisztrálhattunk. A 12 hónapos DKJ-k piacán már az utolsó aukció esetén is érződött a brüsszeli hír kedvező hatása, ugyanis a múlt csütörtökön volt a hónap utolsó aukciója, melyen 29 bázisponttal volt alacsonyabb a hozam, mint két héttel korábban.
A másodpiacon a 3 hónapos kincstárjegyek hozama 15 bázisponttal csökkent április elejéhez képest, így a hónap végén már csak 7,2 százalékos volt az átlagos jegyzés. A 12 hónaposok esetében a 7,3 százalékos hóvégi hozam 30 bázisponttal volt alacsonyabb, mint április elején. A hároméves kötvények hozama 77 bázisponttal csökkent, míg az ötévesek 86 bázisponttal forogtak alacsonyabban, mint április elején.
A leggyakrabban mutatónak használt tízéves hozam 91 bázisponttal csökkent a hónap elejéhez képest, így április végén már 8 százalék alatt volt. A leghosszabb, 15 éves papírok esetében 90 bázispontos esés mutatkozott a másodpiacon.
Beke Károly
mfor.hu