Először Schóbert Norberthez és feleségéhez, Schóbert Rékához fog kerülni az tőke, amit a Norbi Update Lowcarb Nyrt. nyilvános részvényértékesítéséből befolyik. A jelenlegi tulajdonosok és szervezők reményei szerint a 990 forintos kibocsátási árfolyamon minimum 800 ezer, de maximum 2,2 millió részvény fog elkelni. Sikeres értékesítés esetében ezek alapján 792 millió és 2,178 milliárd forint folyhat be első körben a Schóbert család kasszájába. Az adózást követően ugyanis a házaspár kötelezettséget vállalt arra, hogy ebből 840 milliót zártkörű tőkeemelés formájában a Norbi Update Lowcarb számára visszajuttat.
A kibocsátást szervező Buda Casht képviselő Török Bálint, az mfor.hu kérdésére elmondta, hogy a zárkörű tőkeemelés is 990 forintos árfolyamon fog történni, vagyis nem a 10 forintos névértéken, amely rögtön komoly veszteséget okozna a leendő befektetőknek, akik a következő hetekben 990 forintot adnak a papírokért.
Török Bálint szerint egyébként azért nem egyből a társaság számára folyik be az összeg, mert technikailag így gyorsabb lebonyolítani. Mindenesetre ez a fix 840 milliós forintos zártkörű tőkeemelés azt jeleni, hogy jelenleg pontosan ekkora tőkére van szüksége a Norbi Update Lowcarbnak, az esetlegesen összegyűlő további összeg nagy részben a Schóbert házaspárt, kisebb részben az államkasszát fogja gyarapítani.
Agassira kell a pénz
A tőkére pedig azért van szükséges a cégnek, mert nemzetközi terjeszkedésbe akarnak fogni. A sajtóanyag szerint 2 milliós eurós marketing akcióval Németország, Ausztria, Csehország, Románia, Egyesült Királyság, Szerbia, Törökország és Olaszország piacait veszik célba az alacsony szénhidráttartalmú termékekkel. Vagyis a mostani 315 forintos árfolyamon számolva 2,66 millió euró fog a céghez kerülni. Ebből pedig minden bizonnyal Andre Agassi-t fogják kifizetni, aki felvállalta a termékek nemzetközi promócióját. Schóbert Norbert újságírói kérdésre elmondta, hogy a korábbi teniszező pár millió dollárba kerül a cégnek, így jó eséllyel a céghez befolyó tőke teljes mértékben a világsztárra fog elmenni. Hogy önmagában "Agassi szerződtetése", aki a jövő héten Budapestre fog látogatni, elég lesz-e arra, hogy 2-3 év távlatában az Update Lowcarb bevételét 2-2,2 milliárd forintra, a megtermelt szabad cash-flowt (vagyis pénzt) 1-1,2 milliárd forintra emelje, még nyitott kérdés.
Hogy reálisak-e ezek a számok, azt nehéz megmondani, mivel a sajtótájékoztatón a pénzügyi terv adatai nem igazán kerültek központba, mindössze ez a két fenti szám hangozott el, amely alapján 6,2 milliárd forintra becsülik a cég jelenlegi értékét. Ha ezt elosztjuk a zártkörű tőkeemelés végén létrejövő 6 048 485 darab részvénnyel, akkor egy részvény értéke 1025 forintot tesz ki, tehát az értékesítési diszkont 3,5 százalék.
A kérdés csak az, hogy ér-e jelenleg 6,2 milliárd forintot a Norbi Update Lowcard Nyrt? Hiába ugyanis a Norbi Update termékek hozzávetőleg 10 milliárdos tavalyi forgalma, annak jelentős része a franchise partnereknél keletkezik. A most tőzsdére készülő társaság ugyanis csak a franchise-hálózatok szervezésével, a termékfejlesztéssel, a marketing támogatással foglalkozik, vagyis termeléssel és forgalmazással nem. Ennek megfelelően a tavaly év elején létrehozott cég április 18 és év vége között 425 millió bevételt ért el, amiből majd 300 millió marketingköltségekre ment el, legalábbis a sajtótájékoztatón elhangzottak szerint.
Mivel az üzemi eredmény 103 millió forint volt, így azt is láthatjuk, hogy jelentősebb termékfejlesztésre, innovációra tavaly nem sokat költöttek a tavaly mindössze egy főt foglalkoztató cégben. Igazán termékfejlesztés a jövőben sem nagyon várható, ha azt nézzük, hogy a tervek szerint a 2-2,2 milliárdos bevételből a jelentős marketingköltségek ellenére is meg fog maradni 1-1,2 milliárd szabad cash-flow.
Schóbert Norbert szintén újságírói kérdésre elárulta, hogy cég a terjeszkedést követően intenzív osztalékfizető politikát szeretne folytatni. A tőkeemeléshez pedig hitelt azért nem vettek fel, mert a hitelt vissza kell fizetni még akkor is, ha az jelenleg nagyon olcsó, szinte ingyen van.
Ugyan a hitelt valóban vissza kell fizetni, de ez a kijelentés nem jó ómen egy befektető számára, hiszen a részvénytőke költsége a magasabb kockázatok miatt mindig magasabb a hitelénél.
Persze nem ez jelenti a legnagyobb kockázatot a részvényből vásárolni szándékozók számára, hanem hogy valóban elérheti-e a cég 2-3 év múlva az évi 1-1,2 milliárd szabad cashflow-termelést, másrészt pedig az sem elhanyagolható kockázat, hogy a Norbi védjegyek jelenleg Schóbert Norbert magánszemély birtokában vannak, az Nyrt. pedig csak 5 éven keresztül használhatja azokat. Bár arra a sajtótájékoztatón Török Bálint részéről ígéret született, hogy ezek a jogok a tőkeemelést követően apportként be fognak kerülni a céghez. Persze kérdés, hogy milyen értékben.
mfor.hu