4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány szombaton benyújtotta a 2011-es büdzsé tervezetét, melyben 2,94 százalékos eredményszemléletű hiánnyal számol, vagyis először teljesíthetjük az EU által előírt 3 százalék alatti deficitet. A kabinet 30 ezer fővel karcsúsítaná a közszférát és terveik szerint tízből kilenc magánnyugdíj-pénztártag visszalép az állami rendszerbe.

A jövő évi költségvetés 3 százalék alatti hiánnyal számol, 3 százalékos növekedésre épül. A törvénytervezet szombat 14.45-től a parlament honlapján is olvasható. Matolcsy hozzátette: a kormány azzal számol, hogy a magánnyugdíjpénztári ügyfelek 90 százaléka visszalép az állami rendszerbe.

Először a lélektani határ alatt


A 3 százalék alatti költségvetési hiány az euró bevezetésének egyik feltétele (az első Orbán-kormány 2000-ben kereken három százalékos hiányt ért el - a szerk.), a maastrsichti kritériumok egyike. Hazánk 2004-es uniós csatlakozása óta azonban nekünk még egyszer sem sikerült a szükséges szint alá csökkenteni az éves deficitet. A kormány tervei szerint ez már csak 2011 végéig lesz így, a jövő évi büdzsé ugyanis 2,94 százalékos eredményszemléletű (ESA) hiánnyal számol.


Ez 2,8 százalékos pénzforgalmi hiányt jelenthet, Magyarország ezt vállalta a nemzetközi szervezetekkel kötött megállapodásban. Matolcsy kiemelte: a pénzforgalmi deficit 834 milliárd forint lehet jövőre, ez 0,8-0,9 százalékos pozitív elsődleges egyenleget jelent. Az elsődleges egyenleg nem tartalmazza a kamatkiadásokat, melyekre 1055 milliárdos összeggel számol a kabinet.



Tízből kilencen mehetnek vissza az állami nyugdíjba


A nemzetgazdasági miniszter szerint a 2011-es költségvetés a családok erőteljes támogatását, az üzleti szféra levegőhöz juttatását, és a közszféra karcsúsítását tűzi ki célul. A költségvetés három kulcsösszefüggésre épül: egyrészt az elmúlt 20 évhez képest a legjelentősebb adócsökkentésre, az egészségkassza hiányának rendezésére és a nyugdíjkassza jövő évi mintegy közel 900 milliárd forintos deficitjének kipótlására épít.

A miniszter elmondta: a kormány úgy számol, hogy a mostani közel 3 millió magán-nyugdíjpénztári tag 90 százaléka visszalép az állami nyugdíjrendszerbe. A nyugdíjkassza jövő évi közel 900 milliárd forintos hiányának pótlására a kormány államháztartási egyensúlyt javító alapot hoz létre, ide érkeznek majd az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők nyugdíjjárulék befizetései, az állam által a magánpénztárakba havonta át nem utalt állami összegek.

Ha beigazolódik a kormány terve, akkor az jelentős egyszeri bevételt is jelenthet 2011-ben a költségvetés számára, ugyanis a magánnyugdíjpénztárakban jelenlegközel 3000 milliárd forintnyi vagyon van, az átlépők pedig megtakarításaikat is viszik magukkal az államkasszába. Arról egyelőre semmit nem lehet tudni, hogy a kormány mire fordítaná ezt a több ezermilliárdos összeget.

A közszféra jelenlegi 690 ezres létszámát (a közmunka programban résztvevőkkel együtt a KSH adatai szerint augusztusban 780 ezer fő kapta fizetését a költségvetési szférától - a szerk.) 25-30 ezerrel kívánja csökkenteni a kormány jövőre - mondta Matolcsy György. Ennek nagyobb része, megközelítőleg 25 ezer fő az évenként szokásos természetes fogyás, a többiek pedig a magánszférába kerülhetnek - jelezte a nemzetgazdasági miniszter.

A költségvetési szférában alkalmazottak száma a közmunka programban résztvevőkkel együtt


Matolcsy György elmondta: a központi költségvetési intézményeknél 5 százalékos, a költségvetési háttérintézményeknél 10 százalékos lesz a létszámleépítés, 5 százalékos dologi költségcsökkentés mellett A kormány azzal számol, hogy jövőre a közszférában a nominális bérkiáramlás összege nem változik, de a jövő évi adóváltozások és a létszámcsökkenés következtében 4-5 százalékos bruttó béremelés válik lehetségessé - tette hozzá.

Maradtak még kockázatok

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tárgyalások lezárását követően hétfőn még kockázatosnak minősítette a jövő évi költségvetési hiány teljesülését. A szervezet szerint a kormány tervei bátrak, de kockázatosak, további kiadáscsökkentésre lenne szükség ahhoz, hogy 3 százalék alatt legyen a deficit.

Londoni piaci elemzők arra figyelmeztettek, hogy "negatív reakcióval", a magyar adósosztályzat rontásával fogadhatják a nemzetközi hitelminősítők a jövő évi magyar költségvetést. A Barclays elemzői szerint a befektetők a büdzsé strukturális gyengeségeire reagálhatnak így, melyek középtávon fenntarthatósági aggályokat vetnek fel.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!