5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Múlt héten járta körbe a gazdasági sajtót az a hír, mely szerint Magyarország vélhetően legnagyobb hitelezőjének, a Franklin Templeton alapoknak 10,1 milliárd dollárral tartozna. Ennél azonban mintegy öt százalékkal kisebb a tartozás tényleges összege.

Bár a Franklin Templeton által kezelt luxemburgi és amerikai alapokban található magyar hitelpapírok piaci értéke valóban 10,12 milliárd, de azok névértéke ennél 5 százalékkal kevesebb, összesen "csak" 9,66 milliárd dollár. Márpedig Magyarországnak ezt az összeget kell majd visszafizetnie amikor a papírok lejárnak. A közel félmilliárd dolláros különbséget kitevő két összeg közötti eltérést viszonylag könnyű megérteni. Magyarország névértéken (vagy annak közelében) bocsátotta ki az állampapírokat (a diszkont kincstárjegyeket a névérték alatt) és azt vállalta, hogy minden évben ugyanakkor, előre meghatározott kamatot fizet érte, majd a lejárat végén a névértéknek megfelelő összeget visszafizeti a kötvény tulajdonosának. Azonban az értékpapírok a kibocsátást követően önálló életet élnek és az úgynevezett másodpiacon adják-veszik őket. Az itt létrejövő tranzakciók árazásnál figyelembe vett tényezők értéke azonban az esetek többségében eltér a kibocsátáskori értéktől (például a kockázatmentes hozam, a CDS-felár, forintban denominált papírok esetén a forintárfolyam stb. percről percre változik), így az értékpapírok aktuális piaci ára is eltér a névértéktől.

A Templeton, mint befektetési alapkezelő a piaci értéket veszi figyelembe kimutatásai során, hazánk fizetési kötelezettsége szempontjából azonban a névérték és az állampapírra "írt" hozamok (kuponok) a lényeges szempontok. A két érték, vagyis a névérték és a piaci érték a kibocsátást követően tehát külön életet él, elválik egymástól, majd közeledve a lejárat időpontjához ismét "összeérnek" - feltéve, hogy az állam fizetőképességével és hajlandóságával nincs baj.

Tehát Magyarország Templeton felé fennálló adóssága 2012. december végén 9,66 milliárd dollárt tett ki, ami átszámítva 2135 milliárd forint, vagyis hozzávetőleg a magyar GDP 7,6 százaléka. Ebből 5,32 milliárdot kezeltek a luxemburgi, 4,34-t az amerikai alapok. A teljes portfólióból a forintban jegyzett állampapírok összege 5 milliárdot, a diszkont kincstárjegyek 280 milliót, míg a devizában jegyzett papírok összesen 4,36 milliárdot tettek ki. Ez utóbbiból 1,57 milliárdnyi papír volt euróban, 2,79 pedig dollárban denominálva.

Erre az állampapír-állományra évente összesen 595,6 millió dollár kamatot fizetünk ki a Templetonnak, ami forintban 131,6 milliárdot jelent. A 9,66 milliárdnyi névértékre vetítve pedig 6,16 százalék az átlaghozam. Ez pedig magasabb annál az 5,84 százalékos átlagkamatnál, amit tavaly hazánk fizetett 20 653,9 milliárdnyi teljes adóssága után. Ráadásul ebben a 6,16 százalékban a diszkont kincstárjegyeken elért hozamok nincsenek benne, hiszen ezek olyan adósságpapírok, amelyeket eleve a névérték alatt bocsátanak ki és piaci értékük a lejáratkor éri el a névértéket. A kettő közötti különbség pedig a kibocsátás időpontjában a hozam.

(Magyarország teljes adósságának és az utána fizetett kamatnak az alakulása)

A Templeton alapok közül háromnak a portfóliójában van egymilliárd dollár névérték feletti magyar adósságpapír. Ebben a három alapban – az amerikai (3,83 milliárd), és a luxemburgi Global Bond Fund (2,77), valamint a luxemburgi Total Return Fund (1,99) – található a Templeton teljes magyar portfóliójának 89 százaléka. A három alapban közös - azon túl, hogy szeretik a magyar eszközöket - Michael Hasenstab személye, aki az amerikai Global Bondot egyedül, míg a két európai alapot Sonal Desai segítségével közösen kezeli. Hasenstabról keretes írásunkban olvashat, Dr. Desai-ról pedig azt érdemes tudni, hogy 6 évig dolgozott az IMF-nek, ahol a feltörekvő országokban futó IMF-programok tárgyalásában, illetve monitorozásában vett részt.

A különböző magyar értékpapírok közül egyébként a 2011. március 29-én kibocsátott dollár alapú 10 éves kötvény a Templeton alapkezelők kedvence. A 6,375 százalék kamatot fizető papírból ugyanis 1,85 milliárd névértékű papírt birtokolnak, amely a 3 milliárdos teljes kibocsátásnak közel a harmada (61,6 százalék !!). A második legkedveltebb papír érdekes módon egy forintban denominált 3 éves államkötvény - itt tehát még a forintkockázatot is futják, bár valószínűleg lefedezték magukat -, mely 2014. augusztus 22-én fog lejárni és 6,75 százalék hozamot fizet. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig a 2010. január végén kibocsátott, szintén dollárban jegyzett, éves 6,25 százaléknyi hozamot fizető 10 éves állampapír került. Ez esetben a kibocsátott 2 milliárdnyi kötvény közel 50 százalékát birtokolja a Templeton. Ez a 3 papír egyébként a már sokat emlegetett 9,66 milliárdnyi adósság 41,6 százalékát teszi ki.

Egy dolgot még talán érdemes megjegyezni a Templeton alapkezelő birtokában lévő magyar kötvényekről, mégpedig átlagos lejárati idejüket. Az mfor.hu számításai szerint a névértékkel súlyozott átlagos lejárat 1778 napot, vagyis 4,87 évet tesz ki.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!