3p

Ahogy az a részstatisztikák alapján várható volt, az építőipar brutális visszaesése, valamint az ipar és a mezőgazdaság gyengélkedése okozta az első negyedéves kiábrándító számokat.

Kedd reggel megerősítette első becslését az ország gazdaságának első negyedéves teljesítményéről a statisztikai hivatal. Ezek szerint éves összevetésben a bruttó hazai termék volumene 0,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, míg negyedéves összehasonlításban a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,8 százalékos visszaesést mértek.

A statisztikai hivatal közleménye szerint a termelési oldalon az építőipar brutálisan, 28 százalékkal esett vissza, az ipar és ezen belül a feldolgozóipar 0,7 százalékkal csökkent, míg a mezőgazdaság a mezőgazdaság hozzáadott értéke 3,5 százalékkal volt alacsonyabb.

Ugyanakkor a szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,0 százalékkal nőtt. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 6,4, az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág 3,8, a szállítás, raktározás ág 3,1 százalékkal növekedett.

A termelői oldalon összességében a GDP éves 0,9 százalékos növekedéséhez a szolgáltatások 1,6 százalékponttal járultak hozzá, ugyanakkor az építőipar 0,7, az ipar és a mezőgazdaság pedig egyaránt 0,1-0,1 százalékponttal mérsékelte azt.

Ami a termelőin az építőipar, az a felhasználóin a beruházás

A felhasználói oldalon a gyenge számokért egyértelműen a bruttó állóeszköz-felhalmozás, vagyis a beruházás volt a felelős a 7,8 százalékos visszaeséssel. A KSH kommentje szerint ezt döntően az európai uniós forrásból finanszírozott fejlesztések befejeződése okozta, ami a költségvetési szervek beruházásait érintette inkább.

Ezt kompenzálta a háztartások tényleges fogyasztása, amely egy év alatt 4,0 százalékkal nőtt. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 4,8 százalékkal bővült. Ugyanakkor a kormányzattól kapott természetbeni juttatások volumene 0,3 százalékkal mérséklődött, míg a közösségi fogyasztásé 3,4 százalékkal bővült. A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 3,9 százakkal emelkedett.

A belföldi felhasználás 2016 első negyedévben összességében 2,4 százalékkal bővült.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában az export 5,7, míg az import 7,8 százalékkal emelkedett.

Összességében a GDP felhasználói oldalán 2016. első negyedévében az éves 0,9 százalékos bővüléséhez a végső fogyasztás 2,8 százalékponttal járult hozzá, míg a bruttó felhalmozás 0,7, a külkereskedelmi forgalom összességében 1,2  százalékponttal lassította azt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!