4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2012 első hónapjában a kivitel volumene 5,8, a behozatalé 2,9 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál. A külkereskedelmi mérleg aktívuma az árfolyamváltozás következtében 13 millió euróval kevesebbet tett ki, mint 2011 azonos időszakában, olvasható a KSH keddi tájékoztatójában.

A kivitel értéke 1936 milliárd forint (6266 millió euró), a behozatalé 1808 milliárd forint (5847 millió
euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 129 milliárd forintot (419 millió eurót) tett ki, 10 milliárd
forinttal többet, azonban az árfolyamváltozás következtében 13 millió euróval kevesebbet, mint 2011 azonos időszakában. Bár az egyenleg csökkent euróban mérve, forintban növekedést mutatott tavaly januárhoz mérten.

A forintromlás is dobott az exporton

A forgalom forintban mért árszínvonala importban 11,9, exportban 8,4 százalékkal emelkedett az előző év első hónapjához viszonyítva. A cserearány 3,1 százalékkal romlott. Az év első hónapjában a forint a dollárhoz képest 15,4, az euróhoz mérten 11,6 százalékkal gyengült.

A legnagyobb súlyú árufőcsoport, a gépek és szállítóeszközök volumene mindkét forgalmi irányban
némileg alatta maradt a 2011. év azonos havi szintjének. Folytatódott a híradás-technikai hangrögzítő és –lejátszó készülék, ezen belül is a tv-készülék és alkatrészexport volumenének tavaly május óta tartó jelentős visszaesése, bár az import csökkenése mérsékelt volt. Három meghatározó árucsoport − az energiafejlesztő gép és berendezés, az általános rendeltetésű ipari gép, illetve a villamos gép, villamos készülék és műszer − kivitelében kétszámjegyű volumenbővülést regisztrált a KSH, ugyanakkor a közúti járműé szinte alig változott.

A feldolgozott termékek exportjának volumene 15,1, az importé 10,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitel volumene közel ötödével, a behozatalé mintegy tizedével emelkedett. Átlagot meghaladó mértékben nőtt a vas és acél, illetve a fémtermékek mindkét irányú forgalmának, továbbá a gumigyártmány exportjának volumene. Az utóbbi árucsoport importja nem érte el a bázisszintet, ezzel szemben a gumigyártás alapanyagául szolgáló nyersgumi behozatalában jelentős növekmény realizálódott.

Az energiaárak miatt csökken a gázimport

Az energiahordozók importvolumene 7,8 százalékkal volt kevesebb, mint az elmúlt év azonos időszakában. A kőolaj és kőolajtermék, valamint természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene – az energiaárak 30 százalékot meghaladó emelkedése mellett – több mint 10 százalékkal esett vissza.

2012 első hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének és behozatalának
volumene egyaránt közel tizedével nőtt a 2011. januárihoz viszonyítva. Az előző hónapok csökkenő
trendjét követően a gabona és gabonakészítmény exportjában kétszámjegyű volumenbővülést regisztrált a KSH

Ezen belül a legnagyobb részarányt képviselő kukoricakivitel értékének emelkedését a dél-amerikai aszály miatti jelentős árnövekedés, a búzáét a mennyiségi változás határozta meg. Az importban
egyszámjegyű volt a visszaesés a hús és húskészítmény, a tejtermék és tojás, valamint a zöldségféle és gyümölcs árucsoportoknál, ezzel szemben a cukor, cukorkészítmény és méz behozatalának volumene több mint kétszer, az állati takarmányé harmadával volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.

Dinamikus exportbővülés

Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2012. januárjában a kivitelben 3,9, a
behozatalban 5,6 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma forintban az unió egészét nézve alig változott.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 12,3 százalékkal bővült, ugyanakkor az importé némileg elmaradt a tavaly januári szinttől. A külkereskedelmi mérleg hiánya 151 milliárd forint volt, 12 milliárd forinttal kevesebb, mint 2011 első hónapjában.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!