Szijjártó Péter az MTI-nek telefonon adott interjújában elmondta: megbeszélést folytatott Josef Ostermayerrel, az osztrák kancellári hivatal államtitkárával, Johannes Kyrle osztrák külügyminisztériumi főtitkárral, valamint Richard Schenz osztrák gazdasági kamarai elnökhelyettessel, Johann Mariharttal, az Agrana csoport elnök-vezérigazgatójával, és Gulmirza Javadovval, a SOCAR azeri földgázvállalat bécsi vezetőjével is.
Az államtitkár szerint Ausztriában is az egyik elsőszámú gazdasági partnerként tekintenek Magyarországra, hiszen Ausztriából a negyedik legtöbb tőke Magyarországra áramlik, tavaly a két ország közötti kereskedelmi forgalom megközelítette a 10 milliárd eurót, illetve Magyarország exportja Ausztria irányába 4 százalékkal, az osztrákok exportja Magyarországra pedig 7 százalékkal növekedett. Közölte: a gazdasági kapcsolatok erősítése érdekében a két ország kereskedelmi és iparkamarája közötti együttműködés a jövőben még szorosabbá válik, elsősorban a duális szakképzés területén osztják majd meg egymással nagyobb mértékben a tapasztalatokat, mint eddig.
Emellett - folytatta - szeretnék bővíteni a Magyarország és Ausztria közötti 356 kilométernyi határszakaszon található átkelési lehetőségeket, amiből jelenleg 29 van. Mint mondta, Magyarország 2014-ig két új utat épít a határon, és azt szeretnék elérni, hogy a 2014 és 2020 közötti hétéves fejlesztési periódusban még újabb 30 határátkelő épüljön. Ezért azt javasolták, hogy abból a nagyjából 100 millió euróból, ami az osztrák-magyar határon átnyúló programok finanszírozására áll majd rendelkezésre, 30-35 millió eurót költsenek erre a projektre.
Szijjártó Péter kitért arra is: tárgyalópartnereinek elmondta, hogy Magyarország európai sikertörténet lesz, hiszen a folyamatosan csökkenő államadósság mellett három egymást követő évben 3 százalék alatt tudja tartani a költségvetési hiányt, ezért abban bíznak, hogy az Európai Unió kiengedi Magyarországot a 2004-es EU-csatlakozása óta tartó túlzottdeficit-eljárás alól.
Az államtitkár szerint a tárgyalások alapján "egyértelműen számíthatunk az osztrákokra, amikor arra törekszünk, hogy a túlzottdeficit-eljárás során kizárólag az európai szabályok és a valós költségvetési adatok alapján szülessen döntés". Hozzátette: a magyar kormány úgy látja, hogy az európai szabályok és a valós költségvetési adatok alapján nem hozhat más döntést az EU, mint hogy kiengedi Magyarországot az eljárás alól. Közölte: tárgyalásain az energiabiztonság is szóba került, Ausztriának is az az érdeke, mint Magyarországnak, hogy minél több forrásból, minél több útvonalon szerezze be az energiahordozókat.
Szijjártó Péter kérdésre válaszolva elmondta: az azeri földgázvállalat közép-európai irodavezetőjével egyrészt azért találkozott, mert a magyar-azeri gazdasági vegyesbizottság elnöke, másrészt pedig mert idén lesz döntés arról, hogy az azeri gáz milyen útvonalon érkezik majd Európába. Magyarország abban érdekelt, hogy a Nabucco West legyen a nyertes projekt - tette hozzá.
MTI