5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több fontos törvényjavaslat zárószavazására is sor kerül hétfőn a parlamentben, a jelek szerint a lényegi kérdéseket még az idén dűlőre akarja vinni a kormány. A legfontosabb talán a "nyugdíjcsomag" szavazása lesz, hiszen az esti szavazás után már csak a köztársasági elnök vagy az Alkotmánybíróság torpedózhatja meg a több mint 3000 milliárd forintos nyugdíjvagyon államosítását. Mfor.hu-háttér.

A nyugdíjcsomag lesz a hétfői parlamenti ülésnap slágere. Ha átmegy a magánnyugdíjpénztári átlépésekről szóló javaslat és a héten Schmitt Pál köztársasági elnök is aláírja a törvényt, akkor a 3 millió pénztári tagnak másfél hónapja lesz arra, hogy döntsön, visszalép-e az állami rendszerbe.

Másfél hónapunk lehet dönteni

Orbán Viktor miniszterelnök októberben beszélt először arról, hogy az év hátralevő részére és 2011-re felfüggesztik a havi 30 milliárd forintnyi járulék átutalását a magánnyugdíjpénztáraknak. Akkor arról volt szó, hogy utólag a kormány mindenkit kárpótol majd, illetve megnyitja az utat vissza az állami rendszerbe.

A nemzetgazdasági miniszter aztán november 24-én jelentette be, hogy elkészült a kormány nyugdíjmentő csomagja, melynek értelmében aki visszalép az állami rendszerbe, az az állami rendszerbe fizeti majd a 24 százalékos munkaadói és a 10 százalékos munkavállalói járulékot. Aki kitart a magánpénztárak mellett, az viszont a 24 százalékos befizetésről lemondhat, azaz továbbra is fizetnie kell az állami kasszába, de nem kap érte cserébe semmit.

A parlament előtt fekvő törvényjavaslat létrehozza a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapot, mely az állami rendszerbe visszalépő pénztártagok vagyonát fogja kezelni. A pénztárak ugyanis nem készpénzben tartják a nyugdíjmegtakarításokat, hanem különböző eszközökben. A szeptember végi 3047 milliárdos vagyon nagyjából fele magyar állampapírokban van, melyeket a kormány a tervek szerint azonnal bevon majd, ezzel csökkentve az államadósságot. A vagyon másik fele jórészt befektetési jegyekben és részvényekben fekszik, ezeket az Alap dobja majd piacra megfelelő ütemezésben.

Ha átnyomják, alig marad akadály

Ha a parlament hétfő este megszavazza a nyugdíjcsomagot, akkor alig marad további akadály a kormány tervei előtt. Schmitt Pál köztársasági elnöknek néhány napon belül döntenie kell arról, kihirdeti-e a jogszabályt. Utána pedig csak az Alkotmánybíróság és az esetleges európai jogorvoslat marad.

A Stabilitás Pénztárszövetség a múlt héten jelentette be, hogy sürgősségi kérelemmel fordul az Alkotmánybírósághoz, hogy a taláros testület még időben meghozza a döntését, aminek függvényében a tagok január végéig eldönthetik, maradnak-e a pénztáraknál.

Ha az alkotmánybírák korábbi döntéseiből indulunk ki, akkor Kolláth György szerint meg kell majd semmisíteni a törvényt, azonban a parlament éppen novemberben módosította az Ab jogkörét. Így a költségvetésről, a költségvetés végrehajtásáról, a központi adónemekről, illetékekről és járulékokról, a vámokról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvényeket az Ab akkor semmisítheti meg, ha azok tartalma az élethez és emberi méltósághoz való jogot, a személyes adatok védelméhez való jogot, a gondolat, a lelkiismeret és vallás szabadságát vagy a magyar állampolgársághoz kapcsolódó jogokat sérti. A gazdasági jellegű törvények szempontjából kulcsfontosságú tulajdonhoz való jog sérülése esetén ugyanakkor nem léphet fel az Ab. Éppen ezért kérdéses, hogy egyáltalán véleményt nyilváníthat-e a nyugdíjakkal kapcsolatban a testület.

Ha a köztársasági elnök és az Ab akadályát átviszi a tervezett törvény, akkor a nyugdíjpénztárak már csak a nemzetközi szervezetekben bízhatnak. A Stabilitás már kezdeményezte uniós ombudsman kijelölését, aki megvizsgálja a magyar kormány nyugdíjelképzeléseit, illetve jelezte, hogy az Európai Bírósághoz és a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordul.

Az említett szervezetek közül az Európai Bizottság várhatóan nem szól bele a magyar nyugdíjrendszer kérdéseibe, míg az Emberi Jogok Európai Bíróságán öt-hat évig is eltarthat, mire végigmegy az eljárás.

25 ezer nő bonthat pezsgőt

Egy másik nyugdíjtárgyú javaslatról is szavaz hétfőn az Országgyűlés: a kormány tervei szerint a nők 40 év munkaviszony után nyugdíjba mehetnek majd, ha sikerül elfogadni a törvényt. A Költségvetési tanács becslése szerint 2011-ben 9100 nő veheti igénybe a korkedvezmények nyugdíj lehetőségét, ez a szám 2014-ig fokozatosan emelkedik 23 700-ra.

Az előrejelzés szerint 2011-ben 11 milliárddal többet kell majd nyugdíjra fordítani, ha elfogadják a képviselők a törvényt, a közvetett hatások pedig további 0,6 milliárdot tesznek majd ki. Az összes hatás 2012-ben 22 milliárdra, 2013-ban pedig 36,1 milliárdra emelkedik. 2014-ben a becslés szerint már 39,7 milliárd forintos negatív hatása lesz a költségvetésre annak, ha a nők 40 év munka után nyugdíjba mehetnek.

"Az intézkedés megváltoztatja a gazdaságilag aktívak számát; csökkenti a munka kínálatát. A munkakínálat csökkenése azonban nem egy az egyben jelent foglalkoztatottság csökkenést, hiszen a munkapiacról kilépő nőket részben helyettesítik a munkanélküliek, részben pedig lehetőség van a nyugdíjba vonultak nyugdíj melletti foglalkoztatására" - hangsúlyozza az elemzés. A KT modellszámításai szerint az aktivitás csökkenésének mintegy 2/5-e jelent tényleges foglalkoztatottság csökkenést az első évben.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!