Január óta nem álltunk ilyen jól
20 544,2 milliárd forint volt augusztus végén a központi költségvetés bruttó adóssága, ez 200 milliárd forinttal maradt el az egy hónappal korábbi összegtől - derül ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) szerdán megjelent statisztikájából. Ennél alacsonyabb adósságállományra legutóbb idén januárban volt példa, akkor 20 526,7 milliárddal tartoztunk. Tavaly december végéhez képest egyébként a most megjelent adat 411,3 milliárd forintos csökkenést jelent.
Augusztus végén 11 484,8 milliárd forint volt a központi költségvetés forintadóssága, ez 43,3 milliárddal volt alacsonyabb a júliusi értéknél, míg a devizában fennálló tartozás 28,2 milliárdos csökkenés után 8546,2 milliárd forintot tett ki. A forintadósságon belül a legnagyobb tételt, 10 897 milliárd forintot továbbra is az állampapírok képviselnek, míg a devizaadósságon belül szintén az állampapírok 5075,5 milliárdos összege a legjelentősebb.
Kis forintgyengülés ellensúlyozta az IMF-törlesztést
A devizaadósságon belül a csökkenés nagyrészt annak volt köszönhető, hogy augusztus 10-én mintegy 170 milliárd forintot törlesztettünk a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé a 2008-ban felvett hitelcsomagból, ennek nyomán a nemzetközi hitelből származó adósságunk 131,5 milliárd forinttal 2432,5 milliárdra csökkent. Ezt azonban majdnem teljes mértékben ellensúlyozta a forint kismértékű gyengülése, ezért a teljes devizaadósság jóval kisebb ütemben esett vissza. A július végi 278,73-ról a jegybanki középárfolyam alapján augusztus utolsó napjára 283,52-ig gyengült a forint.
Ennek a gyengülésnek volt az oka, hogy a devizakötvényeink állománya például 85,7 milliárd forinttal emelkedett az előző hónaphoz képest, illetve az IMF-hitel összegében sem látszott a teljes 170 milliárdos törlesztés.
Érdekesség egyébként, hogy a 8546,2 milliárdos devizaadósság majdnem három éve a legalacsonyabb, legutóbb 2009 októberében volt ennél kevesebb tartozásunk más valutában, utána viszont a felvett IMF-hitel megdobta az összeget. Vagyis a kormány jól halad azon az úton, amit tavaly meghirdetett, mely szerint a devizaadósságot egyre nagyobb részben cserélnék forintban jegyzett tartozásra, hogy ezzel is csökkentsék az árfolyamingadozás hatásait.
A forintadósságon belül egy tételt érdemes kiemelni: a lakossági állampapírok összege augusztus végén 772 milliárd forint volt, ami hosszú ideje nem volt ilyen magas. Az ÁKK táblázata 2004 óta tartalmaz adatokat, azóta egyszer sem volt a mostaninál több állampapír a magyar lakosság kezében. Ez szintén a kormánynak köszönhető, ugyanis az elmúlt hónapokban intenzív kampány folyt a hazai kötvények népszerűsítéséért. Augusztusban egyébként 53,2 milliárd forinttal növelte kötvényállományát a lakosság, nyolc hónap alatt pedig már majdnem 300 milliárdos volt a növekedés tavaly decemberhez képest.
Ősszel tovább csökkenhet a devizaadósság
Az év hátralevő hónapjaiban tovább csökkenhet hazánk devizában fennálló adóssága, ha csak nem lesz jelentős forintgyengülés. A negyedik negyedévben újabb közel egymilliárd eurót kell visszafizetnünk az IMF-nek a 2008-as csomagból, emellett november elején lejár két devizakötvényünk is, melyek összesen egymilliárd eurót tesznek ki. Vagyis az év végére optimális esetben 20 000 milliárd forint környékére - nagyon szerencsés esetben akár ez alá - csökkenhet a központi költségvetés bruttó adóssága, amire 2011 januárja óta nem volt példa.
A törlesztéseken és a lejáratokon kívül persze sok múlik azon is, hogy az előttünk álló hónapokban sikerül-e megállapodni a Valutaalappal és az Európai Bizottsággal egy újabb készenléti hitelkeretről, és abból hívunk-e le pénzt. Egyelőre a kormány nagyon eltökéltnek látszik, hogy a hitel csak egyfajta védőhálóként kellene, nem használnánk fel, ezért most kisebb esélyt adhatunk annak, hogy ez ismét megdobná a devizaadósságunkat.
Beke Károly
mfor.hu