2p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyéves mélypontra süllyedt a kínai feldolgozóipari szektor teljesítménye áprilisban az HSBC bank felmérése szerint. Ez további aggodalmakat kelt a világ második legnagyobb gazdaságának növekedését illetően, és újabb érveket szolgáltat a növekedést támogató intézkedéseket szorgalmazóknak.

A végleges adatok szerint áprilisban 48,9 pontra csökkent a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a márciusi 49,6 pontról. Ennél alacsonyabb szintet utoljára tavaly áprilisban mértek, akkor 48,1 ponton állt a mutató.

A végleges adat gyengébb lett az előzetes adatok alapján számított 49,2 pontnál.

Februárban 50,7, januárban 49,7, decemberben pedig 49,6 pontot mértek, azt megelőzően júniusig folyamatosan a növekedést és a visszaesést egymástól elválasztó 50 pontos küszöb felett állt a mutató értéke.

Az HSBC a kis- és középvállalatok teljesítményét méri.

Az új megrendelések egyéves mélységbe - a márciusi 49,8 pontról 48,7 pontra - süllyedtek, ami a belső kereslet további gyengülését vetíti előre. A kibocsátási és ráfordítási árak - immár kilencedik hónapja tartó - csökkenése a márciusi mérsékelt tempó után gyorsult, ami a deflációs nyomás erősödését jelzi. A foglalkoztatottság a 18. egymást követő hónapban csökkent a feldolgozóiparban, ami rossz előjel a kínai gazdaság számára.

A nyomott ingatlanpiaccal, az ipari többletkapacitásokkal és a helyi önkormányzatok súlyos eladósodottságával küzdő kínai gazdaság tavaly 7,4 százalékkal, az utóbbi 24 év legalacsonyabb ütemében bővült. Az elemzők többsége arra számít, hogy a növekedés idén 7 százalékra lassul még akkor is, ha a hatóságok további gazdaságösztönző intézkedéseket tesznek.

"A BMI-adat azt mutatja, hogy további gazdaságösztönző intézkedésekre lehet szükség ahhoz, hogy a gazdasági növekedés üteme ne csökkenjen 7 százalék alá" - mutatott rá Annabel Fiddes, a Markit gazdaságkutató közgazdásza.

Gazdaságpolitikai fordulatot végrehajtva Kína vezetői most azt hirdetik, nem baj, ha lassul a gazdasági növekedés, amíg a munkaerőpiac ellenálló marad, azaz munkát tudnak biztosítani a lakosságnak. A kormány által egész éves célnak kitűzött 7 százalékos gazdasági növekedést széles körben úgy tekintik, mint a foglalkoztatás stabilitását biztosító szintet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!